Dámský rybník nad Tereziným údolím

Velmi pěkný, malý rybník na okraji Terezina údolí u Nových Hradů


Dámský rybník je název pro malou vodní nádrž asi 300 m severovýchodně od tvrze Cuknštejn na okraji Terezina údolí. Vede okolo něj naučná stezka s výchozím místem u brány do údolí a také červená turistická značka. Rybník je součástí krajinářských úprav, které provedl rod Buquoyů v l. 1756 - 1860 v údolí Stropnice. Na rybníce zaujme ostrov s duby a žlutě kvetoucími azalkami. Pás dubů také lemuje cestu od tvrze k rybníku. Podobných zachovaných alejí je v okolí Terezina údolí více, některé se podařilo novými výsadbami renovovat nebo znovu vysadit. 

Údolí je turisty hojně navštěvováno, stejně tak je hodně turistů zvědavo na tvrz Cuknštejn, ale k Dámskému rybníku přichází osob spíše méně.  


Umístění

GPS souřadnice

48°46'37.260"N, 14°45'13.579"E (hráz)

Adresa

Údolí
Nové Hrady 374 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Údolí u Nových Hradů
Nadmořská výška
532 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha chráněného území je 138,3 ha. Ochrana parku v Terezině údolí byla vyhlášena r. 1949. Rybník zaujímá plochu asi 0,4 ha.
Kategorie chráněného území
Národní přírodní památka Terčino údolí

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Nové Hrady (trať České Budějovice - České Velenice).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší ves s autobusovou dopravou se jmenuje Světví. Vzhledem k tomu, že leží mezi Novými Hrady a Horní Stropnicí, což jsou na zdejší poměry docela lidnatá sídla, jezdí sem v pracovní dny i o víkendu dost autobusů, některé i od vlaků ze železniční stanice Nové Hrady. Některé spoje sem jezdícího autobusu z Českých Budějovic nabízejí přepravu jízdních kol.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem se dá dojet ke tvrzi Cuknštejn. Jeďte buď ze Světví nebo jeďte z Horní Stropnice přes ves Humenice.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdovému busu jízdu po úzké silnici ze Světví okolo tvrze Cuknštejn nedoporučujeme. Vůz nechte ve Světví. 

Přístup pěšky

Pokud chcete vidět jen tvrz Cuknštejn a Dámský rybník, pak sem můžete přijít například ze Světví po úzké silničce nebo z Horní Stropnice po červené značce. Také můžete přijít po červené značce z Nových Hradů nebo obejít všechny zajímavosti Terezina údolí po naučné stezce. 

Příjezd na kole, parkování kol

Okolo Dámského rybníku lze jet na kole. Vzhledem k charakteru cest v Terezině údolí doporučujeme horská kola. Dbejte ohleduplnosti k pěším. 

Poznámky pro vozíčkáře

K Dámskému rybníku vede jen terénní cesta, vozíčkář se sem nedostane, ačkoli vzdálenost od Cuknštejna je jen "slabých" 300 m. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu