Palouk U Buku, studánka U Buku, Tomečkova studánka a pomník Jana Doležala

Hezký palouk se studánkami a pomníkem při silnici mezi Brnem a Vranovem, východiště na výlety


Pomník Jana Doležala a studánka U Buku jsou velmi malebným a atraktivním místem na palouku U Buku při silnici mezi brněnskými městskými částmi Soběšice a Útěchov. Pomník koncipovaný současně jako studánka byl vybudován r. 1933, projekt vypracoval a stavbu řídil profesor Josef Opletal.

Na pomníku je vyobrazen zakladatel české lesnické literatury Jan Doležal, podobizna je zhotovena podle publikace Jana Evangelisty Chadta České lesnické písemnictví z r. 1920. Na pomníku je instalována černá žulová deska s roky narození a úmrtí Jana Doležala a s datem 1929. Pod deskou je vytesán nápis z díla filosofa Immanuela Kanta, který je krédem, jímž se Doležal během života řídil. Na pravém boku je vyryta reprodukce titulního listu II. ročníku časopisu Háj. Na levém boku je vyryto heslo z "Háje".

Studánka byla postavena na palouku, který na tomto místě byl současně založen. Někteří návštěvníci dnes hledají buk, podle kterého je palouk pojmenován. Jeden docela hezký exemplář na palouku roste, avšak pojmenování pochází od buku, který rostl na opačné straně silnice, zasahoval větvemi do průjezdného profilu a byl z bezpečnostních důvodů skácen.

R. 1989 byla studánka značně zchátralá, proto musela být opravena. Při rekonstrukci bylo její betonové těleso obloženo mramorovými deskami. Po několika suchých letech přistoupili lesníci k dalším zásahům, když se studánka ocitla bez vody. Od roku 2020 do ní svedli zdroj, takže ve studánce opět voda teče. 

Pod studánkou U Buku jsou ještě další prameny, které byly svedeny r. 1996 do níže položené Tomečkovy studánky.

Na palouku rostou cizokrajné dřeviny, např. kryptomerie (Cryptomeria japonica), ořechovce (Carya alba), ořešáky (Juglans nigra), smrky pichlavé (Picea pungens), douglasky (Pseudotsuga menziesii) a jedle obrovská (Abies grandis). 

Najdete tu i domácí dřeviny - buky, břízy a jeřáby.

Protože palouk U Buku je hojně navštěvován (v létě i v zimě jako východiště výletů, v zimě jako oblíbené místo pro sáňkování), bylo u něj vybudováno poměrně prostorné parkoviště. 

Podle:

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 17
    


Umístění

GPS souřadnice

49°16'34.536"N, 16°37'51.394"E (buk)

Adresa

Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
405 m.n.m. - 425 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha palouku je přibližně 1,5 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Brno-Královo Pole. Z prostoru před dopravní budovou jezdí k palouku městský autobus (s přestupem v Soběšicích).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

U palouku zastavuje na zastávce na znamení autobus č. 57 na lince mezi brněnskými městskými částmi Husovice a Útěchov. Některé spoje pokračují ještě dále do Vranova.

Pokud chcete přijet z Brna-Králova Pole, nastupte na autobus č. 43 na počáteční zastávce před halou nádraží Brno-Královo Pole. Jeďte na konečnou do zastávky Soběšice, Klarisky, zde přestupte na linku 57 směr Útěchov nebo Vranov.

Příjezd osobním autem, parkování

Mezi brněnskými městskými částmi Soběšice a Útěchov vede silnice, která míjí palouk U Buku. Zde využijte parkoviště.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může zaparkovat na parkovišti U Buku.

Přístup pěšky

Přes palouk vede žlutá turistická značka. Pokud na palouk nechcete jet autobusem, pak sem můžete přijít z Brna-Jehnic právě po ní. Jdete převážně do kopce asi 3 km. Z Bílovic nad Svitavou, železniční zastávky je to sem po žluté značce údolím potoka Melatín převážně do kopce cca 5,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Palouk U Buku a jeho okolí patří k oblíbeným cyklistickým výletním cílům. Vedou tu krásné lesní cesty vhodné pro milovníky jízdy po asfaltu a jsou tu terény pro vyznavače horských kol. Je tu jen jedna nevýhoda. Příjezdová silnice je velmi úzká a frekventovaná. Vyhněte se jí, pokud jedete na výlet s malými dětmi.

Poznámky pro vozíčkáře

Palouk není bezbariérový, k jeho dolní části s pomníkem a studánkou se vozíčkář dostane jen s fyzicky velmi vyspělým doprovodem. V horní části po parkovišti se může pohybovat vcelku bezproblémově.

Rady a tipy

Doporučujeme pěší výlet po žluté značce Brno-Jehnice - U Buku - Bílovice nad Svitavou.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu