Mohelnička

Hluboká rokle a skalnaté stráně na přítoku řeky Jihlavy


Mohelnička je potok, který pramení západně od Mohelna pod Zeleným vrchem, na němž byla postavena rozhledna Babylon. Nadmořská výška pramene je 445 m. Mohelnička od pramene teče východním směrem v malém spádu zemědělskou, víceméně rovinatou krajinou přes Mohelno a Lhánice. Po 6 km toku ve Lhánicích je nadmořská výška koryta asi 315 m. Pod Lhánicemi potok prudce zvyšuje spád, hluboce se zařezává do geologického podkladu, který je tvořen migmatity a granulity s menšími tělesy hadců. Právě tady je Mohelnička nejzajímavější. Zaklesnuté meandry s peřejkami a menšími vodopády, prudké svahy a skály na levém břehu Jihlavy a porosty přirozených lesů jsou předmětem ochrany.  V údolí často můžeme pozorovat teplotní inverzi. Jí také odpovídá výskyt rostlin. Teplomilné druhy rostou na výše položených skalních stanovištích, chladnomilným rostlinám je domovem stísněné ticho a chlad dole u potoka (vegetační inverze). 

Údolím nevede žádná pořádná pěšina. Na toho, kdo by chtěl 1,7 km dlouhou rokli projít, čeká dobrodružství. 

Mohelnička ústí zleva do Jihlavy v nadmořské výšce 254 m v říčním kilometru 55.5.

Na louce pod údolím láká k posezení odpočinkové místo a ohniště u malého výchozu  granulitu.

Podle:

http://lokality.geology.cz/d.pl?item=7&id=1596&Okres=TR&vyb=1&text=Lokality%20v%20okresu, 1. 2. 2018 


Umístění

GPS souřadnice

49°6'3.621"N, 16°12'49.368"E

Adresa

Lhánice 675 75

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lhánice
Nadmořská výška
250 m.n.m. - 360 m.n.m.
Základní číselné údaje
Přírodní rezervace byla vyhlášena r. 1996 na rozloze 24,1 ha.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Mohelnička

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železniční stanice Ivančice (konečná stanice na odbočné trati z Moravských Bránic). Odtud pokračujte pěšky nebo autobusem. Pro jízdu z Brna zvolte vlak na trati Brno - Jihlava a vystupte v železniční stanici Tetčice, odkud dále pokračujte autobusem.   

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do blízkých Biskoupek nebo Lhánic jezdí na trase Rosice - Tetčice, žst. - Ivančice, nám. - Oslavany - Mohelno autobus č. 423.   
     

Příjezd osobním autem, parkování

Auto je možno nejlépe zaparkovat v jihozápadní části obce Biskoupky nebo jeďte od Ivančic údolím řeky Jihlavy úzkou silničkou až do tábora pod Templštejnem. Silnička v závěru překračuje řeku a nemá asfalt. také můžete zaparkovat v obci Lhánice nebo Mohelno.    

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus zaparkujte v jihozápadní části obce Biskoupky, ve Lhánicích nebo v Mohelně. Do tábora pod Templštejnem od Ivančic autobus nedojede kvůli špatnému stavu komunikace. Vůz musíte nechat u 2 km vzdáleného lomu.    

Přístup pěšky

Z Biskoupek: jděte z jihozápadní části obce polní cestou (též cyklotrasa 403A), která mírně stoupá k Biskoupskému kopci. V časném létě tu zrají chutné divoké višně. U informačních cedulí o Biskoupském kopci přejděte na žlutou značku, jděte po ní s kopce k jihozápadu a nakonec se dejte vpravo k severozápadu po červené. Přes skalní vyhlídky Velký kačer, Velká skála a Na Babách dojdete po této červené značce až k ústí Mohelničky. Celkem asi 7 km, ale podle azimutu (nikoli po značkách, ale terénem) je trasa kratší. 

Od tábora v údolí Jihlavy po Templštejnem: stoupejte po červené značce (zpočátku též cyklotrasa 403 A) směrem na sever a pak nad řekou Jihlavou. Nejdříve dojdete na výhled Velký kačer, pak na Velkou skálu a nakonec na vyhlídku Na Babách. Celkem asi 5,2 km. 

Ze Lhánic: jděte z východního okraje vsi polní cestou na jih, až dorazíte na červenou značku a po ní pokračujte rovně. Celkem asi 2 km.  

Z Mohelna: vydejte se nejdříve na jih do údolí Jihlavy (můžete i po silnici), kde najdete červenou značku a po ní pokračujte ve směru po proudu. K Mohelničce je to 3 až 5 km, podle toho, kterou sestupovou cestu od Mohelna k řece použijete. 

Příjezd na kole, parkování kol

Červená značka, která vede u ústí Mohelničky do Jihlavy není sice určena pro jízdu na kole, ale pro milovníky terénní jízdy je vhodná. Jen je třeba se obrnit trpělivostí, protože na trase mezi Templštejnem a hrází v.n. Mohelno je řada nesjízdných úseků.  

Poznámky pro vozíčkáře

Údolí Mohelničky není pro vozíčkáře dostupné. 

Rady a tipy

Doporučujeme projít celý 22 km dlouhý úsek červené značky mezi hrází v.n. Mohelno a Ivančicemi. Nebo zkuste alespoň 11-14 km dlouhou trasu hráz v.n. Mohelno - Biskoupky. Auto můžete nechat v Biskoupkách a do Mohelna dojet autobusem č. 423. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu