Gloriet

Altán nad řekou Oslavou


Přibližně 1 km na sever od loveckého zámečku Vlčí kopec si r. 1830 Haugwitzové, tehdejší majitelé zámku a panství Náměšť nad Oslavou vybudovali altán kruhového půdorysu se stanovou střechou zvaný Gloriet, který sloužil především k odpočinku, zábavě a občerstvení lovců. Býval zvenku upraven hrubou omítkou, vnitřní podlaha byla vyrobena z parket. V dobách socialismu Gloriet chátral, ale nebyl úplně zničen. Jeho oprava proběhla po r. 1989.

Altán je stavbou, u níž si můžeme představit atmosféru dávných honů na obrovské množství jelenů, daňků a černé zvěře, které Haugwitzové chovali v oborách. Koneckonců, ještě dnes jsou v terénu v okolí patrny aleje, jimiž panstvo přijíždělo na lov.

Mezi Vlčím kopcem a Glorietem na zelené značce si můžete vychutnat dva přírodní jevy:

Od altánu asi 400 m vzdálena (ve směru po proudu)  je vyhlídka na zajímavý úsek řeky Oslavy. Ačkoli Oslava v údolí pod Glorietem výrazně meandruje, úsek pod vyhlídkou v délce téměř 5 km kopíruje přímou zlomovou linii. Říká se mu Rovná Oslava nebo Dlouhá Oslava.

Pravostranný přítok Oslavy potok Cihelna zelená značka pod Vlčím kopcem překračuje několika serpentinami. Údolí je tu divoké, skalnaté, romantické, s několika kaskádami nápadnými zvláště při mrazivém počasí. Jezdívají sem tábořit trampové.

Podle:

http://www.castles.cz/zamek-vlci-kopec/historie.html, 12. 2. 2015

http://www.nasepriroda.eu/tipy_vlci_kopec.htm, 12. 2. 2015

Hosák, L., Zemek, M. a kol. (1981): Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda Praha, s. 257    
 


Umístění

GPS souřadnice

49°9'45.730"N, 16°9'56.405"E

Adresa

Sedlec 675 71

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Sedlec u Náměště nad Oslavou
Nadmořská výška
426 m.n.m.
Základní číselné údaje
Altán Gloriet byl postaven r. 1830.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice Náměšť nad Oslavou nebo Kralice nad Oslavou leží na trati Brno - Jihlava. V Náměšti zastavují i rychlíky, v Kralicích jen osobní vlaky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusů se jmenuje Kladeruby nad Oslavou, Vlčí kopec. Jezdí sem spoje z Třebíče, Náměšti nebo z Mohelna, ale pouze v pracovní dny. Pokud pojedete z Brna, doporučujeme mj. jet vlakem do Tetčic, zde přestoupit na autobus 423 a výlet podél Oslavy začít buď v Senoradech nebo v Mohelnu. Do blízkosti krásných míst na Oslavě, tedy i blízko k Vlčímu kopci a Glorietu, se takto dostanete i v nepracovní dny.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze přijet až k těsné blízkosti zámečku Vlčí kopec a pak pokračovat pěšky. Zákaz vjezdu sem na lesní silnici není. Parkovat lze na rovinatém místě nad zámečkem.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Platí tentýž popis jako pro auto.

Přístup pěšky

Z Náměšti nad Oslavou, žst.: velmi krásný výlet po zelené značce. Celkem 8,5 km.

Z Kralic nad Oslavou, žst.: přístupová cesta po modré značce s prudkým klesáním k řece Oslavě a náročným výstupem k zámečku Vlčí kopec. Od Vlčího kopce jděte po zelené značce. Celkem 9 km.

Z autobusové zastávky Kladeruby nad Oslavou, Vlčí kopec: jděte na sever Haugwitzovou alejí cca 1 km.. Poté po zelené značce asi 2 km.

Z Mohelna: můžete vyrazit např. na sever k řece k mlýnu Skřipina a odtud jít po zelené značce na pravém břehu.  Celkem 9,5 km.

Ze Senorad: jděte dolů k řece po žluté značce k Senoradskému mlýnu a pak pokračujte po levém břehu po zelené značce. Celkem 11,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Všechny výše jmenované cesty pro pěší jsou s opatrností sjízdné pro horská kola. Cyklistické túry podél Oslavy ale doporučujeme jen velmi zkušeným a trénovaným borcům. Červenou značku na levém břehu v úseku pod Náměští doporučujeme jen pro pěší.

Poznámky pro vozíčkáře

Gloriet není pro vozíčkáře dostupný.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu