Pomník Josefa Opletala

Na palouku u silnice mezi Babicemi nad Svitavou a obcí Křtiny nalezneme nenápadný pomník připomínající vynikajícího lesníka


V táhlé serpentině málo využívané silnice mezi Babicemi nad Svitavou a obcí Křtiny v Moravském krasu najdeme travnatý palouk lákající k odpočinku nebo ke skotačení dětí. V horní části palouku nelze přehlédnout menší závrt, v dolní je závrt větší. Největší zajímavost palouku je ovšem ukryta pod větvemi vzrostlých stromů přibližně uprostřed prostoru, pokud uvažujeme jeho rozměr shora dolů. Pomník Josefa Opletala je zhotoven z červeného slepence dovezeného z Babího lomu a měl by nás navést na život muže, který věnoval celý život práci v lese a pohlíženo dnešními měřítky byl současně vynikajícím ekonomem i ekologem. Pomník byl odhalen 16. 5. 1959.

Na palouku roste několik exotických dřevin, mj. smrk omorika (Picea omorika). 
    
Podle:

http://www.slpkrtiny.cz/slp-krtiny/rezervace/, 16. 5. 2012

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 102


Umístění

GPS souřadnice

49°16'58.740"N, 16°43'43.011"E

Adresa

Březina 679 05

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Březina u Křtin
Nadmořská výška
463 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník byl odhalen r. 1959.
Kategorie chráněného území
Chránněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je zastávka Babice nad Svitavou. Ze zastávky se jde do středu vesnice strmě vzhůru do kopce 2,3 km, pak pokračujete po zelené turistické značce.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 210 jezdí na lince Bílovice nad Svitavou, železniční stanice - Babice nad Svitavou a navazuje na vlaky jezdící od Brna. V Babicích vystupte na konečné a pokračujte po zelené značce pěšky. Autobus č. 157 jezdí na trase Adamov, žel. st. - Křtiny - Vyškov. Vystupte na zastávce Březina, Křtinské údolí a jděte k rozcestí silnic, pak po turistické značce směr rozcestí Pod Vysokou.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze parkovat v omezené míře u palouku při vyústění lesní silnice.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může zastavit v Babicích u kostela, trvalé stání ale je tu nevhodné. Nejlepší stání je patrně v Babicích v poměrně zapadlé ulici na křižovatce červené a žluté turistické značky. U palouku s pomníkem J. Opletala sice zastavit na omezenou dobu lze, trvalé stání tu ale není možné.

Přístup pěšky

Vede tudy zelená turistická značka okrajem Babické plošiny (a okrajem lesa) z Babic k rozcestí zvanému Pod Vysokou. Toto rozcestí je těsně u palouku. Opačným směrem zelená značka přichází z Ochozu. Ze Křtin sem vede modrá značka - 2 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Cesty na zelené i modré turistické značce jsou sjízdné na horských kolech. Kromě toho sem vede silnice a také dvě lesní silnice, jedna z nich z Březiny.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři se sice k palouku dostanou, nicméně pomník je na travnaté ploše, kterou nelze s vozíkem překonat.

Rady a tipy

     Doporučujeme pěší okruh: Babice nad Svitavou - Krasové jevy na jihovýchodním okraji Babické plošiny - Pomník Josefa Opletala - Babice nad Svitavou.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu