Ve svazích na levém břehu Dalejského potoka probíhala v Dalejském údolí v Praze od začátku 19. století na tehdejší poměry rozsáhlá těžba vápence, která v lomech odkryla geologické profily svrchním silurem a spodním devonem. Lokalita se stala významnou lokalitou výskytem zkamenělin už od dob Joachima Barranda. Těžba vápence skončila ve 40. letech 20. století. Území se stalo chráněným pod názvem Opatřilka-Červený lom, dnes je součástí přírodní rezervace Prokopské údolí. Kromě geologických fenoménů je dalším důvodem ochrana rostlinných společenstev teplomilných pastvin na skalních stepích a lesostepích s výskytem vzácných a ohrožených druhů.
Lomy sloužily jako zásobárna surovin pro výrobu vápna (nikoli moc kvalitního) a cementu a pro těžbu kamene na stavbu místních domů. Dominantou chráněného území je Červený lom u cesty, která v podélné ose prochází údolím. Další velký lom se nachází západně odtud, blíže k železniční zastávce Praha - Holyně a k usedlosti Opatřilka. V literatuře jsme nikde nenašli jeho jméno, říkejme mu Západní lom.
Za II. světové války okupanti v Červeném lomu zřídili pracovní tábor.
Největší zásluhu na popisu zdejších lokalit má vědec světového významu, geolog Ivo Chlupáč (1931 - 2002).
V Západním lomu je odkryt profil horninami siluru a devonu a lze ho pokládat za opěrný profil. Mezinárodní stratotyp hranice mezi silurem a devonem byl určen r. 1972 při jednání geologického kongresu v Montrealu. Je jím Klonk u Suchomast. Dalším profilem mezi silurem a devonem je Budňanská skála u Karlštejna. V Západním lomu na hranici siluru a devonu je vidět mj. požárské souvrství s množstvím zkamenělin.
Červený lom je odkryvem ve spodním devonu (pražské souvrství - tzn. úplný sled: slivenecké , loděnické řeporyjské a dvoreckoprokopské vápence a dále zlíchovské souvrství). Lom je i známou lokalitou s hojnými nálezy zkamenělin v tzv. bílých vrstvách při hranici sliveneckých a loděnických vápenců. V nejvýchodnějším bloku je to profil hranicí zlíchovského souvrství a dalejských břidlic. Také je tady vidět celý hraniční interval mezi stupni prag a zlíchov, také s hojnou faunou. Pro opravdové znalce uvádíme i latinské názvy zdejších zkamenělin, např. graptolit Monograpus bouceki, brachipoidi Dubaria latisinuata a Daya bohemica a trilobit Warburgella rugulosa.
Na území okolo lomů bylo nalezeno 408 druhů cévnatých rostlin, z toho 10 druhů zvláště chráněných, a to bělozářka liliovitá, sasanka lesní, hvězdnice zlatovlásek, kozinec dánský, chrpa chlumní, plamének přímý, dub šípák, kavyl Ïvanův, kavyl sličný a koniklec luční český.
V okolí převažují travnaté stepi a lesostepi, které byly v minulosti narušeny výsadbou nepůvodní borovice černé, borovice lesní, akátu a modřínu. Tam, kde les zastínil původní trávníky, je bylinné patro zcela zničeno.
Ve chráněném území žije několik druhů plazů, ptáků a 15 druhů savců.
V Červeném lomu na bývalém odvalu ochránci přírody a Centrum současného umění učinili originální pokus. Umístili tady plastiky Kurta Gebauera Bojiště z vápencových kvádrů. Také si můžete dosadit název Panáčci, co se prali všude a učinit si vlastní názor na spojení přírody, rekultivace lomu a umění.
Stezka okolo lomu bývá v jarních a letních volných dnech velmi využívána pěšími turisty i cyklisty. Červený lom a Západní lom patří k nejhezčím lokalitám Prahy a okolí.
Podle:
Opatřilka – Červený lom | Pražská příroda, 9. 1. 2025
Významné geologické lokality, 9. 1. 2025
Opatřilka - Červený lom, 9. 1. 2025
Umístění
50°2'9.875"N, 14°21'13.738"E
Adresa
Praha 5 - Jinonice, Praha 5 - HlubočepyPraha 152 00
- Katastrální území
- Jinonice, Hlubočepy
- Nadmořská výška
- 250 m.n.m. - 308 m.n.m.
- Kategorie chráněného území
- Přírodní rezervace Prokopské údolí
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žel. zast. Praha - Hlubočepy nebo Praha - Holyně.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Nejbližší zastávky městské hromadné dopravy jsou tyto:
Tramvaje na sídlišti Barrandov: zastávka Náměstí Olgy Scheinpfuglové.
Bus v Holyni: zastávka Staré Holyně.
Bus na sídlišti Velká Ohrada: zastávka Velká Ohrada.
Příjezd osobním autem, parkování
Parkovat lze v Hlubočepích u horního viaduktu, na okraji zástavby Holyně (jižní konec ulice Za Knotkem) nebo u žst Praha - Řeporyje (ulice Muzikova). Nedoporučujeme parkování u žel. zast. Praha - Holyně, není tady místo.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Doporučujeme účastníky akce nechat vystoupit v Hlubočepích a čekat na ně v Holyni (jižní konec ulice Za Knotkem) nebo až v Řeporyjích.
Přístup pěšky
Červený lom leží při trase zelené značky mezi výchozími body Praha - Řeporyje a Praha - Hlubočepy. Ze žel zast. Praha -Hlubočepy asi 3,3 km, ze žel. zast. Praha - Holyně asi 0,7 km a ze žst. Praha - Řeporyje asi 3,4 km.
Příjezd na kole, parkování kol
Viz přístup pro pěší. Dalejské údolí je sjízdné jen na horském kole. Do Prokopského údolí stačí silniční kolo.
Poznámky pro vozíčkáře
Lokalita není pro vozíčkáře dostupná.