Pomník Josefa Konšela

Připomínka lesníka, který před 2. světovou válkou zásadním způsobem ovlivnil dějiny české lesnické vědy


Pomník Josefu Konšelovi je tvořen dvěma slepencovými balvany s nápisy. Nachází se nad serpentinou lesní silnice mezi Bílovicemi nad Svitavou a Resslovou hájenkou. Nepozorný chodec nebo cyklista ho snadno může minout, zvláště pak, pokud jde nebo jede rychle shora. Pomník je situován vysoko nad cestou.

Pomník nechala vybudovat Vysoká škola zemědělská a lesnická v Brně. Místo pro něj zvolil Bohuslav Polanský, nástupce profesora Konšela. Výroba byla zadána družstvu Kamena Blansko. Pomník je situován tak, že jeho přední strana je natočena k porostu, který profesor Konšel obnovoval metodou jím speciálně používanou a propracovanou - říkalo se jí skupinová (pomístná) seč clonná, později se uvádí v literatuře jako Konšelova seč.

Pomník tvoří dva balvany z červeného slepence dovezené z Babího lomu. Jsou na nich bronzové proužky s nápisy. První uvádí základní charakteristická životopisná data Josefa Konšela, druhý cituje Konšelův text, chybně je uvedeno odkud. Dle nápisu je to z Konšelovy knihy O pěstění lesů, ve skutečnosti jde o citát z Konšelova díla Stručný nástin tvorby a pěstění lesů v biologickém ponětí

Pomník byl odhalen r. 1969.

Podle:

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů. Primus Praha.


Umístění

GPS souřadnice

49°14'32.932"N, 16°41'32.503"E

Adresa

Kanice 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kanice
Nadmořská výška
300 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník byl odhalen r. 1969.

Přístup

Příjezd vlakem

Do železniční zastávky Bílovice nad Svitavou lze přijet po železniční trati č. 260 buď od jihu z Brna nebo od severu od Blanska. Rychlíky v Bílovicích nezastavují.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílovic zajíždějí některé spoje autobusové linky č. 75 z Brna-Staré Osady, většina však končí v Obřanech. Zastávka v centru, kde doporučujeme vystoupit, se jmenuje Bílovice nad Svitavou, náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkoviště pro osobní auta je v Bílovicích přímo v centru obce naproti obchodnímu domu. Pokud nebudete mít štěstí na místo, jeďte ulicí k nádraží, tam lze místo pro parkování nalézt. Do začátku údolí nad sokolovnou, kde se nachází Konšelův pomník, sice není zákaz vjezdu, ale místo na parkování tam téměř není.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkoviště pro autobusy v Bílovicích nad Svitavou není. Je možno parkovat u sokolovny, ale pozor - velmi vysoké typy autobusů se nevejdou pod železniční podjezd (v. 3,8 m).

Přístup pěšky

Pokud přijedete vlakem, jděte od nádraží podél řeky k sokolovně, pokud přijedete autobusem, pak k sokolovně snadno dojdete také (sokolovna je na levém břehu řeky). Od sokolovny jděte vzhůru údolím asi 1,5 km. Držte se ale silnice, abyste zhlédli pomník, nechoďte po zelené značce, která zkracuje cestu přes serpentinu.

Příjezd na kole, parkování kol

Mezi bílovickou sokolovnou a rozcestím Kopaniny vede po asfaltové lesní silničce okolo Konšelova pomníku cyklotrasa č. 5005 (Brněnské kolečko) značená bílým pásovým značením. Okolo bílovické sokolovny vede  mezinárodní cyklotrasa č. 5 (Jantarová stezka), oblíbená přístupová komunikace brněnských cyklistů do Moravského krasu.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro jízdu údolím, v němž je Konšelův pomník, si vezměte fyzicky silný doprovod a budete nadšeni.

Rady a tipy

V údolí mezi rozcestím Kopaniny doporučujeme udělat si klid projít v krátké vycházce všechna zajímavá místa v tomto i v sousedním Těsnohlídkově údolí.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu