Janáčkova studánka odkazuje na skutečnost, že zdejší lesy se staly inspirací a dějištěm opery Příhody Lišky Bystroušky. Leoši Janáčkovi se stalo předlohou dílo spisovatele Rudolfa Těsnohlídka Liška Bystrouška, sám pak napsal libreto a zkomponoval kouzlem přírody protkanou operu.
Brněnští lesníci pak zcela logicky věnovali slavnému skladateli jeden z objektů Lesnického Slavína.
Blízko studánky stojí Myslivna Lišky Bystroušky, pro niž v minulosti sloužila studánka jako vodovod. Podnět k přebudování vodovodu do myslivny na lesní studánku dal tehdejší vedoucí polesí Milota Macharáček a současně navrhl, aby byla věnována Janáčkovi.
Architektonického ztvárnění studánky se ujal prof. Ivan Otruba, bronzové desky navrhl akademický malíř Josef Kadula, jejich makety vyhotovil Ladislav Šafařík a odlil je Pavel Hricov. Stavbu tehdy provedl Statní statek v Brně - sadovnické středisko.
Na hlavní bronzové desce je uveden úryvek monologu revírníka z opery L. Janáčka Příhody Lišky Bystroušky Jak je les divukrásný. Původní notový záznam se nedochoval, proto je vyjádřen jen basovým klíčem. Pod slovy je Janáčkův autogram a nápis: Liška Bystrouška, Monolog revírníka.
Vedle nalevo je na bronzové desce notový záznam zvuku tekoucí vody, který vybral Josef Kadula z Janáčkovy skladby Studánky.
Studánka byla slavnostně otevřena r. 1978 při příležitosti 55. výročí vzniku Školního lesního podniku Masarykův les.
Podle:
Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 116
Umístění
49°14'40.772"N 16°40'50.084"E
Adresa
Bílovice nad Svitavou 664 01- Katastrální území
- Bílovice nad Svitavou
- Nadmořská výška
- 235 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Slavnostní otevření studánky se konalo r. 1978.