Janáčkova studánka u Bílovic nad Svitavou

U pramene můžeme vzpomenout na slavného skladatele i na okolnosti vzniku Lišky Bystroušky


Janáčkova studánka odkazuje na skutečnost, že zdejší lesy se staly inspirací a dějištěm opery Příhody Lišky Bystroušky. Leoši Janáčkovi se stalo předlohou dílo spisovatele Rudolfa Těsnohlídka Liška Bystrouška, sám pak napsal libreto a zkomponoval kouzlem přírody protkanou operu. 

Brněnští lesníci pak zcela logicky věnovali slavnému skladateli jeden z objektů Lesnického Slavína.

Blízko studánky stojí Myslivna Lišky Bystroušky, pro niž v minulosti sloužila studánka jako vodovod. Podnět k přebudování vodovodu do myslivny na lesní studánku dal tehdejší vedoucí polesí Milota Macharáček a současně navrhl, aby byla věnována Janáčkovi.

Architektonického ztvárnění studánky se ujal prof. Ivan Otruba, bronzové desky navrhl akademický malíř Josef Kadula, jejich makety vyhotovil Ladislav Šafařík a odlil je Pavel Hricov. Stavbu tehdy provedl Statní statek v Brně - sadovnické středisko.

Na hlavní bronzové desce je uveden úryvek monologu revírníka z opery L. Janáčka Příhody Lišky Bystroušky Jak je les divukrásný. Původní notový záznam se nedochoval, proto je vyjádřen jen basovým klíčem. Pod slovy je Janáčkův autogram a nápis: Liška Bystrouška, Monolog revírníka.

Vedle nalevo je na bronzové desce notový záznam zvuku tekoucí vody, který vybral Josef Kadula z Janáčkovy skladby Studánky.

Studánka byla slavnostně otevřena r. 1978 při příležitosti 55. výročí vzniku Školního lesního podniku Masarykův les.
    
Podle:

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 116


Umístění

GPS souřadnice

49°14'40.772"N 16°40'50.084"E

Adresa

Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
235 m.n.m.
Základní číselné údaje
Slavnostní otevření studánky se konalo r. 1978.

Přístup

Příjezd vlakem

Do železniční zastávky Bílovice nad Svitavou lze přijet po železniční trati č. 260 buď od jihu z Brna nebo od severu od Blanska. Rychlíky v Bílovicích nezastavují.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílovic zajíždějí některé spoje autobusové linky č. 75 z Brna-Staré Osady, většina však končí v Obřanech. Zastávka v centru, kde doporučujeme vystoupit, se jmenuje Bílovice nad Svitavou, náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkoviště pro osobní auta je v Bílovicích přímo v centru obce naproti obchodnímu domu. Pokud nebudete mít štěstí na místo, jeďte ulicí k nádraží, tam lze místo pro parkování nalézt. Do začátku údolí nad sokolovnou, kde se nachází Janáčkova studánka, sice není zákaz vjezdu, ale místo na parkování tam téměř není.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkoviště pro autobusy v Bílovicích nad Svitavou není. Je možno parkovat u sokolovny, ale pozor - velmi vysoké typy autobusů se nevejdou pod železniční podjezd (v. 3,8 m).

Přístup pěšky

Pokud přijedete vlakem, jděte od nádraží podél řeky k sokolovně, pokud přijedete autobusem, pak k sokolovně snadno dojdete také (sokolovna je na levém břehu řeky). Od sokolovny jděte vzhůru údolím po zelené značce asi 500 metrů.

Příjezd na kole, parkování kol

 Mezi bílovickou sokolovnou a rozcestím Kopaniny vede po asfaltové lesní silničce okolo Janáčkovy studánky cyklotrasa č. 5005 (Brněnské kolečko) značená bílým pásovým značením. Okolo bílovické sokolovny vede  mezinárodní cyklotrasa č. 5 (Jantarová stezka), oblíbená přístupová komunikace brněnských cyklistů do Moravského krasu.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro jízdu údolím, v němž je Janáčkova studánka, si vezměte fyzicky silný doprovod a budete nadšeni.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu