Výhled z úbočí Pasníku na západ

Velmi zajímavé místo u Tišnova


Nedaleko obce Úsuší poblíž Tišnova prochází málo používaná zelená turistická značka krajinářsky pěknými místy. Nacházíme se na okraji Českomoravské vrchoviny. Potoky a říčky spěchající z výše položených míst u Křižanova a Žďáru nad Sázavou k nízko položenému Tišnovu vyhloubily v tvrdých horninách hluboká údolí. Reliéf západně od Tišnova je díky tomu plný dynamiky a značných převýšení.

Dobře se o tom můžeme přesvědčit na výhledu poblíž Úsuší. Není to nijak nápadné místo, nečekejte tu žádné označení či upoutávky. Prostě se nad pasekou na zelené turistické značce západně od vrcholu Pasníku zastavte a kochejte se. Uvidíte okraj Českomoravské vrchoviny a její víceméně zarovnaný reliéf na horizontu. Pod vámi ve značné hloubce si razí údolím cestu k Tišnovu říčka Libochovka.


Umístění

GPS souřadnice

49°20'46.110"N, 16°21'15.663"E

Adresa

Úsuší 666 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Úsuší
Nadmořská výška
490 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Turistický výlet do oblasti Pasníku můžete zahájit buď ze železniční stanice Tišnov, zastávky Dolní Loučky nebo železniční stanice Říkonín, vše na trati Brno - Havlíčkův Brod.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Tišnova, Dolních Louček nebo do Říkonína jezdí i autobusy, kromě toho můžete při využití autobusu zahájit výlet i z Úsuší či Předklášteří. Do nejbližší obce Úsuší jezdí závlekem autobusová linka 312 na trase Tišnov - Deblín - Veverská Bítýška - Kuřim. Protože Úsuší neleží na hlavní silnici, prostudujte nejprve jízdní řád, do vsi nezajíždějí všechny spoje.

Příjezd osobním autem, parkování

Na všechna místa, která jsme uvedli jako dobře dosažitelná pro hromadnou dopravu, se lze dostat autem. Nejbližší vhodné místo k zaparkování je na horním konci obce Úsuší, pod nápadnou skupinou lip.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Pro bus platí totéž, co pro osobní auto. Do Úsuší sice vede velmi úzká silnice, ale bus projede a dokonce se na smyčce uprostřed vsi pohodlně otočí.

Přístup pěšky

Z Úsuší, od skupiny lip: jděte západním směrem polní cestou k okraji lesa, kde narazíte na zelené značení. Dejte se lesem vpravo víceméně na sever. Celkem od lip k vyhlídce asi 1,4 km.

Z Tišnova, žst. nebo z Předklášteří jděte nejprve po žluté značce na rozcestí nad Nelepčí, pak po zelené značce. Z Tišnova k vyhlídce asi 6,5 km, z Předklášteří 4,5 km.

Z Dolních Louček, žel. zast.: pokud přijedete vlakem na nástupiště bližší k obci, musíte podejít na druhou stranu kolejí a pak stoupat po žluté značce na rozcestí Mírová. Odtud se dejte po zelené značce s kopce směrem na jih k osadě Chytálky a pak do kopce. Ze železniční zastávky k vyhlídce cca 5,5 km.

Z Řikonína, žst: velmi hezký výlet po zelené značce přes osadu Chytálky a přes vyhlídku u Úsuší. Pak pokračujte do Předklášteří nebo do Tišnova.  Z Řikonína na vyhlídku cca 7,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Všechny trasy popsané pro pěší jsou sjízdně na horském kole. Kromě přístupové cesty z Úsuší je ale doporučujeme jen zkušeným a fyzicky zdatným jezdcům.

Poznámky pro vozíčkáře

Ani jedna z přístupových cest není vhodná pro vozíčkáře.

Rady a tipy

Poblíž zelené značky vedoucí přes úbočí Pasníku si můžete vychutnat ještě jednu vyhlídku. Viz její popis zde.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu