Výhled z úbočí Pasníku nad vesnicí Nelepeč

Překvapivě vynikající výhled k východu a severu


Nad malou vesnicí Nelepeč poblíž Tišnova vede málo používaná zelená turistická značka. Západně od vsi stoupá úbočím nejvyššího vrchu v okolí, který se jmenuje Pasník. Vrch je z větší části zalesněn, ale na východních svazích jsou louky. Z nejvyššího místa louky, na hranici s lesem, se otevírá překvapivě krásný výhled východním a severním směrem.

Na východě spatříme kopce v okolí Tišnova a Brna, na severu pak okrajové svahy Českomoravské vrchoviny (Pasník k ní také patří). Zkušené oko pozná i část Moravského krasu.


Umístění

GPS souřadnice

49°20'47.918"N 16°21'58.687"E

Adresa

Nelepeč-Žernůvka 666 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Nelepeč
Nadmořská výška
533 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší dobře použitelnou stanicí je Tišnov.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do nejbližší vsi Nelepeč nejezdí autobusy. Nejbližší zastávkou je tedy buď Předklášteří, obecní úřad, kam jezdí autobusové linky z Tišnova nebo zastávka Nelepeč, Žernůvka, kam jezdí autobusová linka 312 na trase Tišnov - Deblín - Veverská Bítýška - Kuřim.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem můžete dojet do vsi Nelepeč a zde zaparkovat na prostranství, které můžeme nazvat návsí, kde se také na jediném místě lze s autem otočit.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobusem do nejbližší vsi Nelepeč není možno přijet. Vůz by se tu neotočil. Parkujte v Žernůvce nebo v Předklášteří.

Přístup pěšky

Z Předklášteří: jděte z centra obce prudce vzhůru stoupající cestou po žluté značce až na rozcestí Nad Nelepčí. Rozcestí je v sedle, kudy prochází zelená značka. Tou pokračujte dále k západu. Minete ves Nelepeč pod vámi vlevo a dáte se stoupáním k vrchu Pasník. Než se cesta zcela pod vrcholem zanoří do lesa, odbočte asi 100 m po louce či poli k výhledu. Celkem asi 3,5 km.

Z Nelepče: z místa, kde lze zaparkovat auto, se dejte vzhůru na louku s třešňovým sadem, u něhož objevíte průběh zelené značky. Po ní se dejte vlevo  a dáte se stoupáním k vrchu Pasník. Než se cesta zcela pod vrcholem zanoří do lesa, odbočte asi 100 m po louce či poli k výhledu. Celkem asi 1 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Cesty na zelené značce nad vesnicí Nelepeč jsou sjízdné pro nadšence na horských kolech a zdatné děti.

Poznámky pro vozíčkáře

Výhled není pro vozíčkáře dostupný.

Rady a tipy

Doporučujeme pěší výlet Předklášteří - úbočí Pasníku - Chytálky - Říkonín, žst. Obrácený směr je ještě lepší, protože cestu můžete ukončit v Předklášteří či v Tišnově s velkým výběrem spojení na cestu zpět. Cestou na úbočí Pasníku si můžete vychutnat ještě jednu vyhlídku. Viz popis zde.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu