Rybník Pstruhovec

Krásná vodní plocha v lese poblíž zříceniny hradu Landštejn


Na turistické trase nazvané Landštejnský okruh vede zelená značka zájemce o poznání krajiny malebnými místy. Rybník Pstruhovec je bezesporu jedním z nich. Poměrně rozsáhlá vodní plocha je zcela obklopena smrkovými lesy. Má nově opravenou hráz - částečně travnatou, částečně porostlou stromy. Při pravém okraji hráze si trampové založili ohniště. Nad rybníkem v podmáčených polohách jsou smrky vystřídány olší lepkavou.

Rybník Pstruhovec vzhledem k velké vzdálenosti od sídel a vzhledem k nemožnosti dojet k němu autem není vyhledáván ke koupání. Ale zaplavat si v něm lze docela dobře. Žádné turistické vybavení (přístřešky, odpočívadla, lavičky) u rybníka není.


Umístění

GPS souřadnice

49°2'29.579"N, 15°15'17.861"E

Adresa

Vitíněves
Staré Město pod Landštejnem 378 81

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Vitíněves
Nadmořská výška
590 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rybník zaujímá plochu asi 2,6 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší k blízkému Landštejnu je stanice Slavonice, konečná na místní trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice. Do Kostelce na přestup se dostanete např. rychlíkem ze stanic na trati Brno - Jihlava - České Budějovice.

Také můžete cestovat úzkorozchodnou železnicí Jindřichův Hradec - Nová Bystřice a vystoupit např. ve stanici Hůrky nebo v zastávce Albeř.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Na blízký Landštejn jezdí několik autobusových linek. V r. 2014 sem jezdil v neděli jeden dálkový spoj z Prahy, zpět ale ne. Dále přes Landštejn vede linka busu, který kromě cestujících přepravuje i jízdní kola České Budějovice - Třeboň - Nová Bystřice - Slavonice - Znojmo. Linka jezdí jen v některých dnech, jízdní řád doporučujeme pečlivě prostudovat. A konečně sem jezdí linka Jindřichův Hradec - Nová Bystřice - Slavonice, jen některé spoje. V sobotu a v neděli počítejte jen s malým množstvím možností, jak se na Landštejn autobusem dostat.

Příjezd osobním autem, parkování

Na Landštejně se sbíhají tři přístupové silnice: od Starého Města pod Landštejnem, od osady Klášter a od osady Blato. Pokud si chcete projít Landštejnský okruh, parkujte buď na placeném parkovišti pod hradem nebo jeďte do vesnice Vitíněves. Parkovat lze ale jedině před ní v zatáčce v ústí polní cesty s turistickými značkami (omezený prostor).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat pouze na Landštejně, do Vitíněvsi nejezděte.

Přístup pěšky

Z Landštejna jděte na sever na rozcestí U Vitíněvsi a pak pokračujte po zelené značce. Celkem z Landštejna asi 3 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Silnice z Landštejna a navazující lesní cesta jsou dobře sjízdné na horském kole. Jižně od rybníka je rozcestí lesních silnic, dobře se sem dá přijet např. od severu z Rožnova.

Poznámky pro vozíčkáře

Poblíž rybníka Pstruhovce křižuje les poměrně velké množství lesních asfaltek, na něž se může vozíčkář s doprovodem poměrně bez obav vydat. K rybníku Pstruhovci ale nevede žádná pro vozíčkáře vhodná cesta.

Rady a tipy

Doporučujeme projít pěšky celý Landštejnský okruh (zelená značka, 9 km).

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu