Rybníky Bochník a Pišta

Novodobě založené umělé vodní plochy u Rožnova v České Kanadě

Kontaktní informace


Poznámky

Nejbližší obydlené místo se jmenuje Rožnov, to však není název katastrálního území.

V osadě Rožnov, v překrásné krajině České Kanady, se usadili chovatelé bizona amerického. Toto majestátní zvíře se zde pase v obrovských ohradách, jižně od Rožnova vyrostl mohutný objekt - restaurace a penzion, který nese výmluvný název Bison ranch. Na jih od Rožnova vede krásnou alejí polní cesta využívaná v létě hlavně cyklisty, kteří po ní putují na hrad Landštejn, v zimě po ní občas projedou běžkaři.

Výlet z Rožnova na Landštejn je od r. 2012 zpestřen místem, kde rozhodně doporučujeme alespoň krátkou zastávku. V České Kanadě se po roce 2000 začaly znovu stavět rybníky a krajina u Rožnova se stala také svědkem této obnovené činnosti.

Větší rybník Bochník je zamýšlen jako nádrž zlepšující míkroklima krajiny, zadržující vodu v pramenné oblasti a zpomalující její odtok, též je vhodný ke koupání (i pro malé děti). Menší rybník Pišta má hladinu položenu výše a je zamýšlen pro zpomalení odtoku a má krajinotvornou funkci. Okolo obou nádrží zatím není příliš mnoho vzrostlé zeleně, ale zasazené stromy jistě budou v budoucnu vhodnou kulisou vodní hladiny.

Podle:

Informační tabule u rybníka Bochník a u rybníka Pišta, 24. 7. 2014


Umístění

GPS souřadnice

49°3'19.646"N, 15°13'52.775"E

Adresa

Matějovec
Český Rudolec 378 81

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Matějovec
Nadmořská výška
672 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rybníky byly vybudovány r. 2012. Bochník má plochu 1,77 ha, Pišta 0,8 ha. Rybníky mají průměrnou hloubku 1 m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Senotín na úzkokolejné trati Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Příjezd je také možný do zastávky Dačice město na trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do blízké vsi Matějovec jezdí autobusy z Dačic, ale jen v pracovní dny.

Víc možností, jak se dostat blíže k Rožnovu nabízí autobusy jezdící na Landštejn.  V r. 2014 sem jezdil v neděli jeden dálkový spoj z Prahy, zpět ale ne. Dále přes Landštejn vede linka busu, který kromě cestujících přepravuje i jízdní kola České Budějovice - Třeboň - Nová Bystřice - Slavonice - Znojmo. Linka jezdí jen v některých dnech, jízdní řád doporučujeme pečlivě prostudovat. A konečně sem jezdí linka Jindřichův Hradec - Nová Bystřice - Slavonice, jen některé spoje. V sobotu a v neděli počítejte jen s malým množstvím možností, jak se na Landštejn autobusem dostat.

Příjezd osobním autem, parkování

K penzionu Bison ranch lze přijet autem, ale oficiálně je sem zákaz vjezdu motorových vozidel, pokud nejste hosty ranče.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus v Rožnově nemá možnost k zaparkování, jedině že by porušil zákaz vjezdu k Bison ranči.

Přístup pěšky

Rybníky Bochník a Pišta najdete cca 500 m jižně od Bison ranče v osadě Rožnov v České Kanadě. Okolo rybníků vede modrá značka z Landštejna.

Příjezd na kole, parkování kol

Okolo rybníků vede hojně používaná cyklotrasa č. 1115. Krátký úsek okolo rybníků je sjízdný jen na horském kole, jinde v okolních lesích jsou asfaltky.

Poznámky pro vozíčkáře

Pokud má vozíčkář fyzicky silný doprovod, pak za sucha zvládne cestu od bizoního ranče k rybníkům (délka cca 0,5 km).

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu