Drak u Terezína

Žulový blok blízko hlavního evropského rozvodí v České Kanadě

Kontaktní informace


Poznámky

Vesnice Terezín nemá vlastní katastrální území.

Východně od vesnice Terezín při rozcestí červené a zelené turistické značky můžete obdivovat jeden z mnoha mystických žulových balvanů České Kanady. Místní mu říkají Drak. Opravdu tak vypadá, stačí jen zapojit trochu fantazie.

Stejně jako všechny okolní žulové skály a útvary je výsledkem nejdříve pomalého utuhnutí masy magmatu hluboko pod povrchem. Postupným odnosem zvětralin a půdy se žulové, již dávno ztuhlé magma dostalo na povrch a podlehlo všem druhům zvětrávání. Na bizarních tvarech, které sledují pukliny v hornině, se především podílely rozdíly teplot, střídavé tání a mrznutí vody a další jevy, samozřejmě nejvíc intenzivně se projevující v dobách ledových.


Umístění

GPS souřadnice

49°4'51.783"N, 15°14'56.515"E

Adresa

Mosty
Kunžak 378 53

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Mosty
Nadmořská výška
670 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte buď do zastávky Dačice-město na trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice nebo do stanice Kunžak-Lomy na úzkorozchodné trati Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. V obou případech vás čeká další přesun pěšky nebo autobusem. Z Jindřichova Hradce je lepší jet autobusem rovnou a úzkorozchodnou trať vynechat, pokud upřednostníte rychlost před romantikou. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Terezína ani do blízké osady Zvůle nejezdí žádný autobus. Do blízkých Mostů nebo do Valtínova (obojí 2 km) jezdí spoje z autobusového nádraží z Dačic nebo z Jindřichova Hradce, samozřejmě i z Kunžaku, kde mj. zastavují dálkové spoje Brno - České Budějovice. Intervaly mezi spoji činí 1 až 2 hodiny. Dostanete se sem ale jen v pracovní dny. Nejbližší zastávka se jmenuje Kunžak, Valtínov.

Příjezd osobním autem, parkování

Přímo u skály Drak lze zastavit autem.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Přímo u skály Drak lze zastavit také autobusem.

Přístup pěšky

Draka najdete východně od vsi Terezín na rozcestí zelené a červené turistické značky.

Příjezd na kole, parkování kol

Okolí Terezína je jedním z nejvyhledávanějších cklistických terénů Česka. Na některé lesní cesty (např. na průjezd od rybníka Zvůle) potřebujete horské kolo.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář s šikovným doprovodem se ke Drakovi může dostat celkem bez problémů.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu