Kontaktní informace
Švýcárna v Jeseníkách je nejstarší turistická chata široko daleko a je ikonou tohoto pohoří, ale současně také symbolem pohostinnosti v horách.
Předchůdcem dnešní Švýcárny byla salaš, kterou nechal postavit r. 1829 kníže Lichtenštejn a kde už tehdy bylo možno najít úkryt před nepohodou, přespat a najíst se. Prvním hospodářem zde byl Švýcar Johan Aegerter, čímž byla založena jednak tradice pohostinné lokality a jednak bylo dáno jméno až do současnosti. Halvním účelem chaty ale byla péče o dobytek. R. 1887 kníže Lichtenštejn nechal salaš strhnout, protože již nevyhovovala rostoucímu počtu turistů a nechal na témže místě postavit chatu, tentokráte výhradně pro turisty. Měla údajně na svou dobu dokonalé vybavení, z verandy se otevíral výhled na Praděd. Chata byla přestavěna v l. 1952-53, kdy byly vybudovány nové pokoje v prostoru půdy.
Autorem zvonice, která stojí vedle chaty, je Miroslav Vochta, zvon a pamětní desky na horaly a horolezce, kteří někde přišli o život, vytvořil Otmar Oliva.
Majitelem chaty dnes je společnost Figura, která mj. provozuje lyžařské vleky pod Petrovými kameny. Vzhledem k poloze na hlavním hřbetu Jeseníků je Švýcárna vyhledávanou zastávkou turistů v létě a běžkařů v zimě. Stejně jako v historii i v současné době nabízí stravování. Ubytovat se můžete v jednoduchých 2 - 8 lůžkových pokojích se sprchou na chodbě. Kapacita je 48 lůžek. Údaje jsou z r. 2020.
Podle:
http://www.krasnecechy.cz/vylety/na-vandru-a-jen-na-vandru-neboli-na-poctivce-3den, 12. 4. 2020
https://www.treking.cz/chaty/svycarna.htm, 13. 4. 2020
Umístění
50°6'6.492"N, 17°12'50.208"E
Adresa
Kouty nad DesnouLoučná nad Desnou 788 11
- Katastrální území
- Kouty nad Desnou
- Nadmořská výška
- 1306 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Za letopočet založení Švýcárny se považuje r. 1829.
- Kategorie chráněného území
- Chráněná krajinná oblast Jeseníky
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst. Kouty nad Desnou, pak můžete pokračovat pěšky nebo autobusem na Červenohorské sedlo nebo jeďte do žst Jeseník a pak pokračujte na Červenohorské sedlo.
Pokud pojedete do Jeseníků od jihu, pak můžete z vlaku vystoupit v žst Bruntál a pak jet autobusem na rozcestí Hvězda u Karlovy Studánky.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Jeďte autobusem (ze Šumperka, Koutů nad Desnou nebo z Jeseníku) na Červenohorské sedlo nebo (z Bruntálu či Olomouce) na zastávku Karlova Studánka, rozcestí Hvězda.Příjezd osobním autem, parkování
Parkovat můžete na Červenohorském sedle, na rozcestí Hvězda nebo v Karlově Studánce. Od rozcestí Hvězda do oblasti Pradědu k hotelu Ovčárna funguje kyvadlová autobusová doprava.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Parkovat můžete na Červenohorském sedle, na rozcestí Hvězda nebo v Karlově Studánce. Od rozcestí Hvězda do oblasti Pradědu k hotelu Ovčárna funguje kyvadlová autobusová doprava. Můžete účastníky akce vyložit v Karlově Studánce, nechat je projít si údolí Bílé Opavy, vystoupit na Praděd, pak půjdou přes Švýcárnu na Červenohorské sedlo. Celodenní túra, místy obtížná.Přístup pěšky
Z Karlovy Studánky: po modré údolím Bílé Opavy k chatě Barborka a pak po červené na Švýcárnu: asi 10 km, místy obtížné stoupání, jedna z nejhezčích túr v Česku, možno "odskočit" si na Praděd.
Ze sedla Vidly: po modré značce stoupání 5,5 km.
Z Červenohorského sedla: po červené značce asi 6 km, téměř stále stoupání, v závěru prudké. Velmi pěkné výhledy. Lesy místy zničeny kůrovcem a exhalacemi.