Großer Arber (Velký Javor)

Nejvyšší hora Šumavy


Großer Arber (Velký Javor) je nejvyšší horou Šumavy. Také je neobyčejně známým, vyhledávaným turistickým cílem, střediskem zimních sportů a prvotřídním vyhlídkovým bodem.

Vrchol Großer Arberu vévodí krajině v okolí Bayerisch Einsensteinu (Bavorské Rudy) v Německu, v oblasti Bavorského lesa (jak se v Německu říká Šumavě) jižně od hranic s Českou republikou. Vzhledem k nadmořské výšce jsou vrcholové partie bezlesé. Großer Arber je vidět ze širokého okolí, protože okolní vrcholy nápadně převyšuje jednak přirozeně tvrdými horninami (rulami) a jednak nápadnými stavbami, které dodávají hoře typický vzhled.

Mráz vypreparoval na vrcholu Großer Arberu čtyři dominantní skály (skalní sruby). Jmenují se Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. Na všechny lze vystoupit, což turisté rádi činí. Z každého skaliska se otevírá trochu jiný rozhled.

Vrchol je poměrně rozlehlý, takže se sem "vešlo" docela velké množství staveb. Pod východním vrcholem stojí nádherná dřevěná kaplička sv. Bartoloměje z r. 1956. Chata na jižní straně je soukromá, poskytuje se v ní ubytování organizovaným skupinám. Od ní se otevírá vynikající pohled na Alpy, u nákresu panoramatu si zde navíc můžete zkontrolovat, co vlastně vidíte.

Nejnápadnějšími stavbami na vrcholu jsou dva kopulovité radary protivzdušné obrany NATO, které byly zprovozněny za dob studené války r. 1983. V roce 1996 bylo v jedné z kopulí instalováno trojdimenzionální vyhledávací zařízení RRP-117.

Zatímco v létě je cílem turistů především oblast kolem vrcholu, v zimě "stačí" návštěvníkům úbočí nejvyšší hory Bavorského lesa. Díky nadmořské výšce a neobyčejně velkému množství investovaných eur je Großer Arber prvotřídním lyžařským střediskem. Pod horou ve směru od Bayerisch Einsensteinu lyžaři zanechávají auta na obřím parkovišti (nebo přijedou zezdola linkovým autobusem) a první dojem před sjezdováním získají v moderní odbavovací budově.  Až téměř ke hlavnímu vrcholu jezdí kabinková lanovka, kromě ní je v okolí v provozu ještě několik kratších vleků a dvě sedačkové lanovky. Lyžařské svahy všech stupňů obtížnosti  jsou většinou orientovány na sever a mají umělé zasněžování. V okolí střediska je vyznačeno několik okruhů pro běžecké lyžování, je tu i snowboardový park a sáňkařská dráha. O občerstvení se starají dvě chaty u horní stanice lanovky, obě s obsluhou u stolů. Pokud se vám v návalu lidí podaří získat místo u okna, máte navíc možnost vynikajícího rozhledu. Část personálu pochází z Česka. Horní stanice lanovky působí moderním pojetím možní poněkud kontrovezně, jisté ale je, že se díky rampám a výtahu mohou v jejím okolí pohybovat i vozíčkáři.

Podle:

http://www.arber.de/, 15. 5. 2016

Umístění

GPS souřadnice

49°06'44.8"N 13°08'10.9"E

Adresa

Brennes
Bayerisch Eisenstein 94252

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
1456 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Pod nejvyšší horou Bavorského lesa v údolí říčky Großer Regen vede železniční trať Plattling - Bayerisch Eisenstein. Nejbližší dostupnost Velkého Javoru je ze stanice Bayerisch Eisenstein. Z Česka jeďte po trati z Plzně přes Klatovy až do konečné stanice Železná Ruda-Alžbětín. Obě stanice tučně vytištěné využívají na státní hranici společnou nádražní budovu.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte autobusem ze Železné Rudy nebo z nádraží Bayerisch Eisenstein. Spoje jezdí k horskému hotelu v osadě Brennes nebo až k dolní stanici lanovky, která vede na Großer Arber.

Příjezd osobním autem, parkování

Ze silnice Plzeň - Železná Ruda - Deggendorf (E53), odbočte silnicí vedenou těsně  u státní hranice na území Německa v Bayerisch Eisensteinu nebo odbočte v osadě Regenhütte. Druhá silnice vede okolo Großerarbersee (Velkého Javorského jezera). Velká parkoviště jsou buď u dolní stanice lanovky nebo u Großerarbersee (Velkého Javorského jezera).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Platí totéž, co pro osobní auta.

Přístup pěšky

Od dolní stanice lanovky: na vrchol vede v serpentinách západně od trasy lanovky šotolinová silnice. Můžete také stoupat přímo po sjezdovce  pod lanovkou, ale příliš atraktivní trasa to není.

Od Großerarbersee (Velkého Javorského jezera): nahoru stoupá nejdříve podél severního břehu jezera žlutá tvarová značka, která pak míjí skály na vrcholu zvaném Stallriegel a pak vystoupá až k horní stanici lanovky. Až na vrchol 3,5 km, převýšení 500 metrů.

Příjezd na kole, parkování kol

Pokud chcete zdolat vrchol na kole, jeďte po serpentinách od dolní stanice lanovky.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme dopravu kabinkovou lanovkou pod vrchol k chatám. Pokud chcete jet dál, vezměte si s sebou fyzicky hodně dobrý doprovod, který vás vytlačí od lanovky až na vrchol. Stoupání a povrch cesty mezi horní stanicí a vrcholem je velmi obtížně zdolatelné.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu