Vyhlídka nad Rachelsee (Roklanským jezerem)

Vynikající pohled na jezero i okolní šumavské hory


Pod horou Groβer Rachel (Velký Roklan) v Bayerischer Waldu, tedy v německé části Šumavy, je vystavěna chata Waldschmidthaus. Od ní vede krátká slepá cesta k monumentální vyhlídce na jezero v němčině zvané Rachelsee, v češtině Roklanské jezero. Ve čtvrtohorách v době ledové v této části Šumavy krajinu modeloval malý karový ledovec. Stěna karu má nejvyšší sklon právě ve směru na sever a na západ k Waldschmidthausu, takže pokud zajdete na vyhlídku, stojíte téměř nad stěnou. Krátký ledovcový splaz mířil v době ledové téměř k jihu, tímto směrem také vytékají dnes vody z jezera. Vše je z vyhlídky přehledně vidět. A také velmi pěkně spatříte horu Lusen (Luzný) s nápadně světlým, bezlesým vrcholem, který je tvořen kamenitou sutí a balvany. 

Pokud byste byli bezradní, kudy zamířit k vyhlídce, hledejte směrovky nebo se německých turistů ptejte na Seeblick

Smrkový porost v okolí vyhlídky je silně postižen kalamitami, které jsou způsobeny kyselými dešti, kůrovcem a větrem. 


Umístění

GPS souřadnice

48°58'29.252"N, 13°23'15.012"E

Adresa

Althütte
Spiegelau 94518

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
1346 m.n.m.
Základní číselné údaje
Přírodní rezervace má rozlohu 106,5 ha. Byla vyhlášena r. 1950.
Kategorie chráněného území
Nationalpark Bayerischer Wald Přírodní rezervace Rachel

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do zastávky Klingenbrunn na trati 906 Zwiesel - Grafenau a pak pokračujte pěšky. Pozn.: do Zwieselu se lze snadno vlakem dostat z pohraniční stanice Železná Ruda-Alžbětín/Bayerisch Eisenstein.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

       

Příjezd osobním autem, parkování

Autem jeďte do sportovního střediska Spiegelau, kde hledejte silnici do lesa v severní části obce. Pokud u ní nebude dočasný zákaz vjezdu (např. v zimě při nízké sněhové pokrývce), jeďte dál až na nejvýše položené parkoviště G fall (obvykle neplacený vjezd). Pokud již dole ve Spiegelau bude zákaz vjezdu, musíte nahoru pokračovat pěšky nebo autobusem. Doporučujeme druhou možnost.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus má stejné podmínky jako osobní auto. 

Přístup pěšky

Z G fallu: z nadmořské výšky parkoviště 950 metrů stoupejte po značené cestě severním směrem asi 2,5 km k chatě Waldschmidthaus a odtud (při pohledu zdola) jděte vpravo, tedy na východ. 

Z Klingenbrunn-Bahnhof (žel. zast.): stoupejte asi 5,5 km k chatě převážně severovýchodním směrem. Od chaty jděte krátce na východ. 

Příjezd na kole, parkování kol

Jízda na kole do oblasti Groβer Rachelu není dovolena. 

Poznámky pro vozíčkáře

Groβer Rachel ani jeho bezprostřední okolí nejsou pro vozíčkáře dostupné. 

Rady a tipy

Pěší okružní cesta z parkoviště G fall nahoru na vrchol, pak okolo kapličky k Rachelsee a zhruba po vrstevnici jižním úbočím hory zpět na parkoviště zabere nejméně 4 hodiny (3 km výstup a pak 7 km návrat). 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu