Ríšova studánka

Vyhledávané místo v lesích Pohádky máje u Brna


V lese západně od brněnské městské části Bystrc najdete dvě studánky pojmenované podle postav románu Viléma Mrštíka Pohádka máje. Jedna z dvojice se jmenuje Helenčina, druhá Ríšova. I okolní lesy hřbetu Bobravské vrchoviny mezi Bystrcí a Ostrovačicemi mají dva názvy - buď se jim říká Podkomorské lesy nebo lesy Pohádky máje.

Připomeňme velmi stručně děj Pohádky máje, která je někdy vykládána jako částečná Mrštíkova autobiografie. Vydána poprvé byla r. 1892 časopisecky, r. 1897 knižně.

Děj knihy popisuje událost ze 70. let 19. století, kdy do Ostrovačic na bál přijíždí pražský student práv  Richard Gregor (v Ostrovačicích měl strýce faráře). Zde se seznámí s šestnáctiletou Helenkou, dcerou revírníka z Podkomorské myslivny. V celkem plytkém ději Ríša Helence nejprve na sebe prozradí, že v Praze bydlí u hezké mladé vdovy a pak vytahuje na denní světlo "světácké" historky. Helenka se mu  nejdříve vyhýbá, Helenčin otec Ríšovi domlouvá a není rád, že se Ríša s Helenkou častou stýkají, ale nakonec dojde ke sblížení a hrdinové románu se vezmou. Děj se odehrává také v Podkomorských lesích.

Knize dodalo na ohlasu ještě více její zfilmování již r. 1926 (režie Karel Anton, Ríšu hrál Jiří Voskovec) a pak r. 1940 (režie Otakar Vávra, Helenku hrála Nataša Gollová, tehdy 30 letá, Ríšu Svatopluk Beneš). Za okupace se určitě film musel líbit a jeho 88 minut muselo dát zapomenout návštěvníkům na hrůzy, které se dějí venku.

Studánka pojmenovaná podle Ríši z Mrštíkova románu se nachází blízko hlavního hřbetu Bobravské vrchoviny mezi Bystrcí a Ostrovačicemi u Brna. Okolní lesy jsou výjimečné svou neobvykle velkou rozlohou (je docela zvláštní, že v blízkosti rozlehlé aglomerace v historii nikdo lesy nepokácel) a druhovým bohatstvím (najdete tu porosty všeho druhu a všech věkových kategorií). V blízkosti studánky je možno vystoupat na dvě nejvyšší kóty na území města Brna - Kopeček 479 m.n.m. a Lipový vrch 478 m.n.m. Jsou bez rozhledu. 

Studánku, která je pramenem potoka Rakovce, najdete v těsné blízkosti křižovatky značených tras: "hřebenové" zelené a dvou "výstupových" - žluté a modré. Je až s podivem, že Ríšova studánka přitahuje návštěvníky. Na jejím vzhledu totiž není nic příliš atraktivního. Pramen vytéká z kamenné zídky kryté betonem. Pěšina od hlavní cesty ke studánce není příliš upravena. Až v říjnu roku 2017 bylo okolí pramene upraveno do podoby menší louky a byl tu postaven turistický přístřešek. Na pamětní tabuli se praví, že tu byl vyhlášen lesnický park Podkomorské lesy. Ale odpověď pro to, proč je studánka častým cílem výletů, hledejme v okolních pěkných lesích a v romantice knižního a filmového zpracování Pohádky máje.


Umístění

GPS souřadnice

49°14'1.661"N, 16°28'1.236"E

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
394 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železniční stanice Brno hlavní nádraží, odkud pokračujte tramvají č. 1 do zastávky Zoologická zahrada a pak autobusem č. 303 do zastávky Rakovec nebo Obora. Odtud pěšky. Nebo jeďte tramvají do zastávky Přístaviště a odtud již pokračujte pěšky.

Nebo můžete jet do železniční stanice Brno-Královo Pole, odkud vás trolejbus č. 30 doveze na zastávku Podlesí. Zde přestupte na kteroukoli tramvaj směr Bystrc a pokračujte podle textu uvedeného výše.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Ze zastávky Zoologická zahrada v Brně-Bystrci jeďte autobusem č. 303 na zastávku Rakovec. Odtud pokračujte pěšky. Můžete ale jet i do zastávky Obora a odtud pokračovat pěšky.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem se můžete dopravit na parkoviště u Brněnské přehrady v oblasti zvané Rakovec. Budete-li mít štěstí, skutečně zaparkujete, ovšem v letní sezoně doporučujeme parkovat uvnitř zástavby Bystrce a jít dál pěšky nebo autobusem č. 303.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může parkovat na Přístavišti na speciálním (placeném) parkovišti nebo uvnitř zástavby Bystrce.

Přístup pěšky

Z Brna-Bystrce, zastávka tramvají Přístaviště: Jděte nejdříve do přístaviště a odtud vlevo podél břehu již po žluté značce, až dorazíte na Rakovec. Viz dále.

Z Brna-Bystrce, zastávky autobusu č. 303 Rakovec: Po žluté značce Kočičím žlebem po lesní asfaltce celkem 3,2 km v mírném stoupání.

Z Brna-Bystrce, zastávky autobusu č. 303 Obora: Po zelené značce lesní cestou v mírném stoupání celkem 3 km.

Z Brna-Žebětína, zastávky autobusu č. 52 Ríšova: nejdříve jděte po žluté značce ve stoupání na rozcestí Stinská, pak po zelené značce k Helenčině studánce a pak stále po zelené "hřebenovce" k Ríšově studánce. Celkem 5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

V blízkosti studánky vede asfaltová "hřebenovka" přes Podkomorské lesy. Je oblíbená a cyklisty hojně využívána. Najet na ni můžete od severu u kempu Obora (zde úsek k Ríšově studánce je dobře sjízdný, ale nikoli asfaltový) nebo od Rakovce Kočičím žlebem (4 km stoupání) nebo od Automotodromu (též zelená značka). Úsek Rakovec - Ríšova studánka - Helenčina studánka - Automotodrom je značen cyklistickým pásovým značením, má číslo 5005 a je součást okruhu, jemuž se říká "Brněnské kolečko".

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář s doprovodem (aby překonal některé prudší úseky) se bez obav může na asfaltovou hřebenovku Podkomorskými lesy vydat (trasa Rakovec - Helenčina studánka - Automotodrom)

Rady a tipy

Nedaleko Ríšovy studánky byl v 80. letech 20. století vybudován Automotodrom. Půvab zdejších lesů tím utrpěl citelnou ránu. Pokud chcete mít při turistické procházce okolím Ríšovy studánky jistotu klidu, zeptejte se na Automotodromu, zda a kdy pořádají hlučné motoristické akce nebo tréninky.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu