Douglaska tisolistá u samoty Pouště

Mohutný strom se skrývá v lesním porostu


Poblíž samoty Pouště nedaleko Třeště stojí v lese neobvykle vysoký strom douglaska tisolistá. Lesníci z Třeště tento exot s oblibou zasadili hned na několika lokalitách místních lesů. U Pouští roste exemplář velmi dobrého zdravotního stavu. Zajímavý je tím, že je zapojen do okolního porostu, který ale značně převyšuje. To ovšem při zběžném pohledu nepoznáte, protože douglasku, ač je neobyčejně mohutná, musíte v porostu hledat. Tím větší překvapení se turistů zmocní, stojí-li pod stromem. Pohled zdola do koruny je fascinující.

Doporučujeme také zhlédnout douglasky u třešťské hájenky

Podle:

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/odps/pstromy/index.php?ODPS_TREE=7743&SO_MOST=100943, 12. 4. 2018


Umístění

GPS souřadnice

49°17'13.666"N, 15°31'22.384"E

Adresa

Třešť 589 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Třešť
Nadmořská výška
632 m.n.m.
Základní číselné údaje
Strom má výšku 39 m, obvod kmene 300 cm (r. 2009). Památným byl vyhlášen r. 1990.
Kategorie chráněného území
Památný strom Douglaska tisolistá u samoty Pouště

Přístup

Příjezd vlakem

Vlakem na trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice jeďte do stanice Třešť.     

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusem jeďte do Třeště. V pracovní dny s tím nebudete mít téměř žádnou potíž, o víkendech autobusy do Třeště jezdí velmi málo. Avšak úplně nejbližší zastávka se jmenuje Třešť, Pouště. Jezdí sem linka Třešť - Brtnice s poměrně nízkou frekvencí spojů, o víkendu sem nejede spoj žádný. 

Příjezd osobním autem, parkování

Jeďte od samoty Pouště (silnice Třešť - Brtnice) polní asfaltovou cestou k severu k lesu a kousínek do něj. Není sem zákaz vjezdu. Zaparkujte na rozšířeném místě severně od rybníčka Radkovec. Sotva vystoupíte z vozu, můžete začít hledat douglasku. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Od silnice od samoty Pouště k lesu není sice zákaz vjezdu, polní cesta má celkem slušný asfalt, na rozšířeném místě v lese se běžný typ busu otočí. Ale stejně popisovanou jízdu nedoporučujeme, protože asfaltka je velmi úzká a s průjezdem autobusu tu nikdo nepočítá. Nechte vůz u okraje silnice ve směru od Třeště u samoty Pouště. 

Přístup pěšky

Od popsaného parkovacího místa pro auta už můžete douglasku začít hledat. Vede také tudy zelená značka, která představuje "hřebenovku" z Hodic do Kostelce u Jihlavy. Tato 20 km dlouhá trasa vede od nádraží k nádraží pěknými lesy po zpevněných cestách, místy i po asfaltu. 

Příjezd na kole, parkování kol

"Hřeben" u samoty Pouště směrem na sever protíná několik asfaltových silnic, které jsou vhodné pro nenáročné cyklovýlety. Jedna ze silnic vede poblíž douglasky. 

Poznámky pro vozíčkáře

Po silnici u douglasky se vozíčkář může pohybovat úplně bez problémů. Ale do lesa přímo k památnému stromu se nedostane. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu