Babí lom je nádherným skalnatým hřebenem mezi Kuřimí a Vranovem severozápadně od Brna. V jižní části hřebenu byla postavena rozhledna s vynikajícím, kruhovým výhledem.
Hřeben délky cca 2,6 km (záleží na tom, odkud kam jej měříme) je tvořen svisle stojícími vrstvami fialově červených křemenných slepenců a pískovců devonského stáří. Úzký pruh těchto usazených hornin na Babím lomu odděluje dvě různé části hlubinných vyvřelin brněnského masívu. Ve starších čtvrtohorách se skála rozpadla na bloky, které byly soliflukcí (půdotokem, pomalým prouděním po zmrzlém podloží) dopravovány po svahu na vzdálenost přesahující 1 km. Slepencové skály tvoří pohledově velmi pěkné sruby a malé věže. Přímo v ose hřebene vede turistická stezka, která činí poněkud monotónní výlet okolními lesy najednou vysoce atraktivním, dokonce některé části "hřebenovky" připomínají bizarní vysokohorské prostředí.
Nejvyšší vrchol Babího lomu leží na odbočce z turistické značky, je možno k němu dojít po hřebeni severním směrem z rozcestí červené a modré značky cca 150 m.
V jižní části hřebene turisty odmění výhledem betonová rozhledna. Na jejím místě stávala od konce 19. stol. do začátku 2. světové války dřevěná Ripkova vyhlídka (jméno předsedy Rakouského turistického klubu), která měla podobu zastřešeného altánu. Na severním vrcholu se ve výšce 562 m se zvedala dřevěná trámová rozhledna Rohrerova (jméno brněnského starosty). A nedaleko odtud stála ještě dřevená Wieserova chata (pojmenovaná podle lesního rady), s úkrytem před nepohodou a se základním občerstvením. Vycházky na Babí lom byly do 2. světové války velmi oblíbené, avšak ani jedna z rozhleden válku nepřežila.
R. 1958 rodák z blízkých Lelekovic MUDr. Rudolf Albrecht začal razit myšlenku postavení nové rozhledny. Projekt 15 m vysoké betonové věže vypracoval brněnský architekt Mojmír Korvas. Stavbu v obtížném terénu bez možnosti dovozu materiálu auty uskutečnili dobrovolníci, převážně členové TJ Sokol Lelekovice. Rozhledna byla slavnostně otevřena na jaře roku 1961. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 12 m.
Z rozhledny lze na západě vidět část Českomoravské vrchoviny, na severu hlavní vrchol Babího lomu, na východě Vranov, Moravský kras a Drahanskou vrchovinu, na jihu obec Lelekovice, město Brno a Pálavu. Ve značné vzdálenosti při mimořádně příznivé dohlednosti, např. v zimě při inverzi, jsou vidět Alpy, přesněji řečeno horská skupina Raxalpe a Schneeberg.
Podle:
http://lokality.geology.cz/765 (30.8. 2012)
Informační tabule u rozhledny (3.3. 2012)
Umístění
49°18'18.515"N , 16°34'34.162"E (rozhledna)
49°18'48.255"N , 16°34'35.706"E (vrchol)
Adresa
Lelekovice, Svinošice 664 31, 679 22- Katastrální území
- Lelekovice, Svinošice
- Nadmořská výška
- 562 m.n.m. (vrchol), 521 m.n.m. (rozhledna)
- Základní číselné údaje
- Rozloha přírodní rezervace je 23,4 ha. Vyhlášena byla r. 1990. Délka hřebene je cca 2,6 km.
- Kategorie chráněného území
- Přírodní rezervace Babí lom
Přístup
Příjezd vlakem
Nejbližší stanicí je Kuřim, odtud dojdete po modré značce k rozhledně po 4,5 km.
Ještě blíže je to ze železniční zastávky Česká - 3 km, ale část pochodu přes Lelekovice je třeba absolvovat po neatraktivní silnici.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Do nejbližší obce Lelekovice jezdí z Brna-Králova Pole, nádraží autobus č. 41. Vystupte v zastávce Lelekovice, náves.
Dostanete se sem i z Kuřimi, žst některými spoji autobusu č. 310. Z tohoto autobusu můžete ale vystoupit i ve vesnici Podlesí a stoupat na rozhlednu už odtud. V Podlesí, rozc. zastavuje i autobus č. 301 na lince Brno, Královo Pole nádraží - Lysice - Kunštát - Bystré.
Do Vranova jezdí některé spoje autobusu č. 57 z Brna-Husovic, nádraží a některé spoje linky autobusu č. 310 z Kuřimi, žst.
Příjezd osobním autem, parkování
Na lesní silnici kolem Lelkovadla je zákaz vjezdu. Auto lze bez problémů zaparkovat v Lelekovicích, ve Vranově nebo v Podlesí.Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Pro zájezdy doporučujeme nechat vystoupit účastníky z autobusu ve Vranově, kde si též mohou prohlédnout klášter a hrobku a čekat na ně po přechodu hřebene v Lelekovicích.Přístup pěšky
Na hřeben Babího lomu se dostanete ze tří směrů (vzdálenosti uvádíme k rozhledně):
Z Kuřimi, žst po modré značce do vesnice Podlesí (mírně zvlněný profil), pak stoupáním (místy prudkým) stále po modré na rozcestí Pod Babím lomem, kde odbočte vpravo na žlutou značku k rozhledně - celkem 4,5 km.
Z Vranova po červené značce krátce stoupejte ven z obce, pak přes lesy je mírné stoupání nebo rovina, na rozcestí U Jelínka i u Lelkovadla jděte stále rovně a stále po červené stoupáním na hřeben a po hřebeni jděte vlevo k rozhledně - celkem 3,6 km.
Z Lelekovic od zastávky autobusů vede k rozhledně červená značka. Ta sice činí přístup relativně krátkou záležitostí (2,6 km), ve druhé části je ale výstup značně příkrý.
Příjezd na kole, parkování kol
Přímo k rozhledně nebo na hřeben se s kolem nedostanete, jedině že byste po hřebenu bicykl nosili na zádech. Východně od hřebene a od rozhledny vede lesní asfaltová silnice (vede po ní i cyklotrasa Petra Bezruče), po níž lze přijet od Lelekovic na rozcestí s Lelkovadlem. Zde nechte nebo hlídejte kola a na hřeben pokračujte po červené značce pěšky.
Dobře sjízdná je i lesní cesta od severu ze Svinošic značená žlutou značkou. Dá se po ní dojet až docela těsně pod rozhlednu.