Akvadukt a jeskyně Peklo v Lednici

Umělá díla jsou atrakcemi nejnavštěvovanějšího zámeckého parku v Česku

Kontaktní informace

Oficiální stránky
lednice@npu.cz

V okrajové části lednického parku, ale přitom při hlavní pěšině spojující zámek a minaret turisté obdivují romantické stavbičky akvaduktu a jeskyně. Obě díla vyprojektoval pravděpodobně Josef Hardtmuth, který tehdy byl v knížecích službách. Stavba byla provedena v l. 1808-1811. 

Napodobenina římského akvaduktu je funkční sběrač dešťové vody, který lze při mimořádných příležitostech vypustit a vytvořit tak umělý vodopád nad Zámeckým rybníkem. Nemůžeme ověřit všude opakované tvrzení, že ve zdivu jsou použity kameny dovezené z rozebraných akvaduktů v Itálii. 

Jeskyně Peklo je umělým prvkem, který měl navozovat romantiku krasových krajin hned vedle akvaduktu. Aby na ostrově vůbec mohla 50 m dlouhá jeskyně vzniknout, bylo potřeba na rovný terén navršit velké množství kamene a obestavit jím budoucí dutinu. Jeskyně prý v minulosti měla ve vchodu barevná skla, která uvnitř při průchodu slunečního světla vytvářela zvláštní efekty. Druhá, méně často uváděná jeskyně nese název Nebe. 

Podle:
Novák, Z., Holásek, V. (nedatováno): Přírodní park v Lednici, Průvodce Lednicí a okolím, pravděpodobně studijní materiál pro průvodce v zámku


Umístění

GPS souřadnice

48°48'32.444"N, 16°48'29.625"E

Adresa

Park
Lednice 691 44

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lednice na Moravě
Nadmořská výška
162 m.n.m.
Základní číselné údaje
Stavby pocházejí z l. 1808-1811.
Kategorie chráněného území
Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Přístup

Příjezd vlakem

Do Lednice se můžete vlakem dopravit dvojím způsobem. Buď jeďte do stanice Podivín na trati Brno - Břeclav a pak pokračujte autobusem nebo jeďte do stanice Valtice město na trati Břeclav - Znojmo a pak dále pokračujte autobusem.

Do Lednice sice vede trať z Břeclavi, ale pravidelný provoz osobní dopravy se na ní nekoná. Historické vlaky 4 krát denně sem jezdí z Břeclavi jen od května do začátku září v sobotu a v neděli. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Lednice jezdí dvě autobusové linky s celotýdenním provozem.

Linka 555 Valtice - Lednice - Podivín (vlaková zastávka Valtice město je v těsné blízkosti autobusové zastávky Valtice žel. st., v Podivíně autobusy taktéž navazují na železniční dopravu).

Linka 570 Mikulov - Lednice - Břeclav má také návaznost v Mikulově i v Břeclavi na vlaky.

Příjezd osobním autem, parkování

V Lednici je několik parkovišť, všechna jsou placená.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

V Lednici je několik parkovišť, jedno mohou použít i zájezdy s autobusy (ul. 21. dubna).

Přístup pěšky

Jděte nejdříve po zelené značce od zámku do parku k maurské vodárně, pak přejděte most a za ním se rozhodněte, zda půjdete okolo rybníka vpravo nebo vlevo. Je to úplně jedno, doporučujeme jednu cestu tam, druhou zpět. Jeskyně a akvadukt se nacházejí po cestě vedené od vodárny vlevo. 

Příjezd na kole, parkování kol

V areálu zámku a parku je přísný zákaz jízdy na kole. V okolí Lednice je ale velká spousta možností pro cyklistické výlety. Hezká a rovinatá je např. trasa 41 z Břeclavi do Lednice lužním lesem, kterou zvládnou i začátečníci a není na ní potřeba horské kolo, stačí silniční.

Poznámky pro vozíčkáře

Celá stezka od zámku okolo vodárny až k minaretu je vhodná pro vozíčkáře. Při dešti a mokru si ale pro jízdu na šotolinovém povrchu vezměte doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu