Vyžlovský rybník

Významná vodní plocha východně od Prahy


Obec Vyžlovka mezi Prahou a Kutnou Horou s okolím vždy patřila k rekreačnímu zázemí hlavního města. Nemovitosti si tady pořizovali a pořizují Pražané jezdící sem na chatu nebo na letní byt. 

Co je ve Vyžlovce tak lákavého?

Krajina v okolí obce je přechodem z rovinatého Polabí do kopcovitého Posázaví. Pro vycházky a pro cyklisty úplně ideální terén. Na Jevanském potoce byla vystavěna kaskáda devíti rybníků, v jejichž hladinách se zrcadlí okolní lesy, které jsou dalším bohatstvím zdejší krajiny. Jen nedaleko odtud v Praze je naši předkové vykáceli, protože překážely rozvoji velkoměsta, a u Kutné Hory zase lesy nejsou, protože skončily v dolech jako materiál na výdřevu štol či jako palivo při tavbě vytěžených rud. Některé lesní porosty u Jevan se dokonce zachovaly v téměř neporušeném stavu, že byly vyhlášeny jako národní přírodní rezervace (Voděradské bučiny). 

Vyžlovský rybník je učebnicovým příkladem, jak vodní plocha přitahuje rekreační aktivity. Přesto, že je rybník současně i vodní plochou pro chov ryb, slouží jako koupaliště. Zatímco jižní břeh tvoří lesy s krásnými stezkami vhodnými na výlety a vycházky, severní břeh přímo v obci je upraven na travnatou pláž a koupaliště. Kvalita vody je kontrolována hygieniky. Je tu hodně slunných míst, ale návštěvník se může před žárem schovat i do stínu stromů. Vstup do vody je písčitý, pozvolný, ideální pro malé děti. Ještě dodáme, že je tu v provozu malé občerstvení, otevřeno je v létě od 10 do 18 hodin, základní vstupné lidové 40 Kč (r. 2019), široko daleko žádná podobná vodní plocha a máme jasno, proč tu někdy v létě nebývá k hnutí. 

V areálu koupaliště je mj. sprcha, dětské hřiště a občasné kulturní a sportovní akce. 


Umístění

GPS souřadnice

49°58'50.751"N, 14°46'52.877"E (koupaliště)

49°58'41.124"N, 14°47'11.839"E (hráz)

Adresa

Ke Koupališti 118
Vyžlovka 281 63

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Vyžlovka
Nadmořská výška
403 m.n.m.
Základní číselné údaje
Vodní plocha Vyžlovského rybníka je asi 19,6 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Říčany na trati Praha - Benešov u Prahy. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Prahy od stanice metra Háje jezdí do Vyžlovky autobusy 381 směr Kutná Hora, 382 směr Sázava, 387 směr Uhlířské Janovice. V případě linky 381 a 387 vystupte na zastávce Vyžlovka, v případě linky 382 vystupte na zastávce Vyžlovka, hotel Praha

Příjezd osobním autem, parkování

Před areálem koupaliště je možno parkovat zdarma. Pokud chcete jít na procházku po jižním břehu, pak nechte auto na rozcestí místní silnice U Splavu a ulice Pražská. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Viz pokyny pro auta, ale všude je pro autobus mnohem méně místa. Se zájezdy se ve Vyžlovce nepočítá. 

Přístup pěšky

Podél jižního břehu vede červeně značená trasa Úvaly - Jevany (-Senohraby). Velmi hezký průběh téměř stále přes lesy. 

Příjezd na kole, parkování kol

Jižní břeh je velmi vhodný pro jízdu na kole. Okolo severního břehu vede dálková cyklotrasa č. 1 Brno - Praha. 

Poznámky pro vozíčkáře

Jižní břeh je vhodný pro vycházky vozíčkářů s doprovodem. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu