Velký Blaník

Bájná hora, přírodní rezervace a fascinující panorama na rozhledně

Kontaktní informace

+420 720 280 055
Oficiální stránky
rozhledna.blanik@seznam.cz

Až někdy bude opravdu českému národu zle, pak můžeme věřit staré pověsti z vrchu Blaník. Uvnitř masívu odpočívá vojsko, jehož velitelem je patron české země sv. Václav, který má přehled, co se venku děje a jakmile nastane pro Čechy nejhorší tíseň, zazelená se na Blaníku suchý dub  a pramen pod ním vydá takové množství vody, že studánka pod ním přeteče a voda se bude valit po stráni dolů. Otevře se Veřejová skála, rytíři uvnitř se probudí z hlubokého spánku a pod vedením svatého Václava vyrazí proti nepřátelům, porazí je a v Čechách nastane opět klid a mír.

Pověst se nezmiňuje o tom, co rytíři uvnitř dělají v době osobního volna, jaké mají připravené zbraně, kdo jim podá zprávu, že je opravdu zle a koho budou považovat za nepřítele. Ale nejspíše se ještě Češi mají dobře, protože rytíři z Blaníku zatím nemuseli zasahovat. 

Pozornost hoře přineslo zejména národní obrození, ale putování na Blaník je ještě ze starších časů. Po roce 1989 nabyl Blaník v souvislosti s novými pohledy na sv. Václava ještě většího významu.

Pokud hezkým vyprávěním nevěříte, můžete se na Blaník vydat jako "obyčejní" turisté. Blaník totiž oplývá okouzlující přírodou. Dominantou hory je rozhledna s výhledem na značnou část Čech. Možná sem sv. Václav chodí každou noc tajně na kontrolu a když se ujistí, že pro dnešek je všechno v pořádku, zase zaleze do Veřejové skály. 

První rozhlednu na Blaníku nechal postavit pražský kardinál Schönborn již roku 1895

Rozhledna na Blaníku v nadmořské výšce 638 metrů byla otevřena r. 1941. Je celodřevěná, krytá, dole je umístěna restaurace. Výška rozhledny je 28,4 metru, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 metrů. Nahoru vylezete po 112 schodech. Pět je venku a 107 uvnitř. Byla otevřená, dřevěná, s trojúhelníkovou podstavou. Místo rozhledu bylo stuopné po zdolání žebříků. Počátkem 30. let 20. století již bylo dřevo ztrouchnivělé a rozhledna uzavřená. Roku 1935 se zřítila. 

Roku 1936 požádal arcibiskup František Kašpar o stavbu nové rozhledny s kaplí sv. Václava, která by sloužila věřícím při poutích. Stavbu nakonec uskutečnil Klub českých turistů, který předtím dostal jistý finanční obnos za objekty zabrané v Sudetech. Není zřejmé, za jakých okolností se stavělo, neboť, jak víme, Němci obecně za války Čechy neměli rádi. A střecha rozhledny přitom měla tvar husitské hlásky. Je fakt, že rozhledna sloužila jen dva měsíce a pak byla až do r. 1944 uzavřena. 

R. 1949 byla rozhledna znárodněna, pak chátrala, roku 1968 převedena majetkově pod obec Louňovice a r. 1977 opravena. Turistům slouží dodnes a těší se vysoké návštěvnosti. 

Návštěvníkům se otevírá pohled na značnou část Čech. Poměrně blízko rozpoznáte obec Louňovice a město Vlašim, ve větších vzdálenostech většinu vrcholů Středočeské pahorkatiny, Českomoravskou vrchovinu s dominujícím Strážištěm a při velmi dobré viditelnosti vysílač Cukrák ve vzdálenosti 50 km, některé budovy v Praze a také vrcholky šumavského podhůří, např. Kleť a Šumavy vzdálené kolem 95 - 105 km.

Otevírací doba je X.-III. So - Ne 10 - 16, IV. - VI. a  IX  Út - Ne 10 - 17, VII.-VIII. denně 10 - 18.

Základní vstupné r. 2024 činilo 30 Kč. 

Návštěvníky Blaníku určitě zaujmou na mnoha místech podél stezky skalní výchozy. Hora je tvořena starými pararulami migmatity, do nichž před 520 mil. let intruzemi vniklo žulové magma. Stykem starých hornin s magmatem došlo k regionální přeměně, takže vznikly ortoruly, které vystupují na povrchu skalních výchozů. Občas se v nich vyskytují turmalíny a pegmatitové žíly s křemenem, ortoklasem a muskovitem, popsán v nich byl i světle zelenomorý beryl.

Povrch svahů tvoří balvany i celá kamenná moře a mrazové sruby. Místy, hlavně sev. od vrcholu najdeme v horninách tzv. Čertovy mísy, prohlubně, které mohou vznikat zvětráním méně odolného mísovitého středu, působením mrazu nebo vířivou erozí ve vodním toku. 

Na těchto minerálově chudých horninách roste druhově poměrně chudý porost, který ale můžeme označit jako přírodě blízký. Jsou to především bučiny, v menší míře tu také najdeme jedli bělokorou, smrk ztepilý, břízu bradavičnatou, javor klen a lípu srdčitou, v bylinném patře roste metlička křivolaká. Keřové patro je vyvinuto jen místy, roste v něm hlavně jeřáb ptačí. 

Na jihovýchodních a jižních svazích jsou na suťových polích a skalních hřbítcích bučiny přechází v suťové lesy, kde se kromě buku vyskytuje kromě výše uvedených dřevin ještě habr obecný, v keřovém patře bez červený a dále byliny lipnice hajní a mateřka trojžilná.Mezi lišejníky botanici našli ohrožený druh rožďovka topolová.

Zoology potěšil výskyt plže zemouna skalního. Průzkum blanokřídlých zjistil v území celou řadu druhů mravenců a čmeláků, kteří jsou řazeni mezi ohrožené druhy. Je povrzen výskyt obojživelníků, kteří sem ale přicházejí z okolních mokřadů mimo rezervaci, ale výskyt plaze slepýše křehkého dáváme do spojitosti s jeho "domácím " pobytem v bučinách. 

Severovýchodně od hlavního vrcholu na nízkém hřbítku u Slepičí skály najdete malý lom, z něhož byl odvezen jeden ze základních kamenů Národního divadla. 

Veřejová skála se nachází na úbočí od hlavního vrcholu severozápadně. 


Podle:

Kupka, J. (2010): Krajiny kulturní a historické, ČVUT Praha, str. 55, dostupné na: 

http://www.krajinnyraz.cz/KUPKA_Krajiny_kulturni_a_historicke.pdf, 9. 6. 2020

Rozhledna Velký Blaník | Blanik, 28. 9. 2024

Významné geologické lokality (geology.cz), 28. 9. 2024

Maloplošná zvláště chráněná území (nature.cz), 28. 9. 2024

rozhledny.webzdarma.cz, 28. 9. 2024




Umístění

GPS souřadnice

49°38'30.806"N, 14°52'23.772"E

Adresa

Louňovice pod Blaníkem 257 06

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Louňovice pod Blaníkem
Nadmořská výška
638 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozhledna je vysoká 29,5 m. Vede na ni 107 schodů. Byla otevřena r. 1941. Přírodní rezervace Velký Blaník má rozlohu 32,1 ha. Byla vyhlášena r. 1992.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Blaník Přírodní rezervace Velký Blaník

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Vlašim (trať Benešov - Trhový Štěpánov). Odtud pokračujte do oblasti Blaníka pěšky nebo autobusem. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Vlašimi, žst se můžete dostat autobusem do nedalekých Louňovic pod Blaníkem. Sedlem pod Blaníkem jezdí linky Benešov - Louňovice pod Blaníkem - Načeradec, které ale nemají zastávku u hlavního parkoviště pod Blaníkem. Zastavují na rozcestí zvaném Pravonín, Lesáky. Frekvence autobusových spojů v okolí Louňovic se ale blíží nule.  

Příjezd osobním autem, parkování

Placená odstavná plocha je na okraji lesa u sinice Louňovice - Načeradec sedle pod Blaníkem. Dobře využitelné je i parkoviště u Domu ochrany přírody při silnici Kondrac - Načeradec. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkovat lze v sedle pod Blaníkem i u Domu ochrany přírody, viz příjezd autem.

Vedoucím zájezdu doporučujeme dvě možnosti:

1) Nechte účastníky akce vystoupit v sedle pod Blaníkem u placeného parkoviště, nechte lidi přejít přes Velký Blaník. Konec přechodu bude jižně od Kondrace u Domu přírody Blaníku (občerstvení, muzeum)

2) Pokud máte zdatnější lidi ve výpravě, pak jeďte na parkoviště u Rytířské louky, kde účastníci vystoupí a přejdou po červené značce Malý Blaník k placenému parkovišti a pak pokračují podle bodu 1)

Přístup pěšky

Z osady Lesáky: zelená značka, délka 2,5 km, převýšení 250 m.

Z parkoviště v sedle pod Blaníkem: červená značka 1 km, převýšení 180 m

Od Domu ochrany přírody při silnici Kondrac - Načeradec: červená značka, 2,5 km, převýšení 230 m. 



Příjezd na kole, parkování kol

Na Blaník sice můžete vyjet, resp. většinou kolo vytlačit, ale pěší cesta je hezčí. Navíc místní značené stezky s cyklisty nepočítají. 

Poznámky pro vozíčkáře

Velký Blaník není pro vozíčkáře dostupný. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu