Melatínská studánka

Hezké zastavení na pěšině u Brna-Soběšic


Pěšina Karla Morávka je nádherně se klikatící vycházková stezka v lesích severně od Brna. Kdysi po ní vedla lesnická naučná stezka s klasickými informačními panely, ta časem zanikla pro nedostatečnou údržbu a místo ní se objevila naučná stezka pojmenovaná po Karlu Morávkovi. Panely na ní osazené jsou úspornější a QR kódem odkazují na obsah dohledatelný na mobilním telefonu.

Jedním z hezkých míst při pěšině je Melatínská studánka. V jednom z ohybů pěšiny vyvěrá nepříliš vydatný pramen, který je hezky zastřešen a sveden do trubky, přebytky se ztrácí v navezeném štěrku. Údaje o vydatnosti pramene a o chemickém složení vod nejsou redakci tohoto webu známy. 


Umístění

GPS souřadnice

49°15'48.859"N, 16°38'10.835"E

Adresa

Brno-Soběšice
Brno 644 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Soběšice
Nadmořská výška
375 m.n.m.
Základní číselné údaje
Studánka byla opravena r. 2020.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Brno-Královo Pole. Z prostoru před dopravní budovou jezdí směr Útěchov městský autobus (s přestupem v Soběšicích).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Poblíž pěšiny Karla Morávka zastavuje na zastávce Malinová nebo Lesní školka (na znamení) autobus č. 57 na lince mezi brněnskými městskými částmi Husovice a Útěchov. Některé spoje pokračují ještě dále do Vranova.

Pokud chcete přijet z Brna-Králova Pole, nastupte na autobus č. 43 na počáteční zastávce před halou nádraží Brno-Královo Pole. Jeďte na konečnou do zastávky Soběšice, Klarisky, zde přestupte na linku 57 směr Útěchov nebo Vranov.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze v Brně-Soběšicích nebo u zastávky busu Lesní školka. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkovat lze v Brně-Soběšicích nebo u zastávky busu Lesní školka. 

Přístup pěšky

Jděte buď z Brna-Soběšic ze zastávky Malinová (nebo z centra zástavby) po červené značce a takto můžete projít celou pěšinu Karla Morávka k Lesní školce Jezírko a zpět se vrátit po zelené do Soběšic (celkem 10 km) nebo u Lesní školky Jezírko nastoupíte na městský autobus 57, jímž se vrátíte buď do Soběšic k autu nebo až dále na jih do města.

Ze zastávky Lesní školka se na pěšinu Karla Morávka dostanete chůzí po modré značce východním směrem. Pokud chcete najít Melatínskou studánku a pomník Karla Morávka, jděte z křižovatky značek na Panské louce po červené značce k severu asi 1 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Pěšina Karla Morávka je přednostně určena pro pěší. Tuto skutečnost cyklisté neberou na vědomí a po pěšině s oblibou jezdí. Vede totiž atraktivním terénem a až na několik málo míst je celá sjízdná. 

Poznámky pro vozíčkáře

Pěšina Karla Morávka není pro vozíčkáře dosažitelná. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu