Capitello

Ledovcové jezero nad údolím Restonica na Korsice


Jezero Capitello (Lac de Capitello) je podle mnohých návštěvníků Korsiky nejkrásnější vodní plochou ostrova. Jeho vody o ploše 5,3 ha se rozprostírají v nadmořské výšce 1930 metrů v ledovcovém karu nad údolím Restonica.  Nad jezerem se dramaticky zdvihají strmé až svislé skalní stěny a divokost krajiny podtrhují sněhová pole na jejich úpatí. Vidět je tu můžeme i ve vrcholném létě.  

Do údolí Restonica vede klikatá, úzká silnice z Corte. Pokud se do výchozího bodu u salaše Grottelle (15 km jízdy z Corte) v nadmořské výšce 1370 metrů dostanete brzo ráno, máte vyšší šanci, že si túru údolím užijete bez lidí. Při pozdějším příjezdu budete na silnici potkávat auta v protisměru a jak je na Korsice zvykem, možná budete muset při míjení sklápět zpětná zrcátka. Na parkovišti nemusíte sehnat místo k odstavení vozu. Při pěší cestě od salaše nahoru ve vrcholné sezoně budete potkávat davy. 

Túra údolím Restonica je středně obtížná. Výškový rozdíl k jezeru Melo činí asi 300 metrů,  k jezeru Capitello je túra již obtížnější s převýšením celkem od salaše 560 metrů. Pokud jste zvyklí na celkem slušně upravené stezky v Krkonoších nebo na Tatranské magistrále, pak na Korsice podobný úkaz většinou neexistuje. Stezka byla při naší návštěvě r. 2011 jen hrubě upravena, ale byla velmi dobře schůdná. Až strmý úsek od jezera Melo k jezeru Capitello měl hodně přírodní ráz. Mezi salaší a jezerem Melo jsou dva úseky se skalními výšvihy, které jsou jištěny řetězy, oba se ale dají obejít. 

Od parkoviště k jezeru Melo dorazíte asi za 1 hodinu, pokud chcete vyjít až k jezeru Capitello, pak počítejte s další hodinou, sestup pak trvá kolem 1:30 hod, celkem asi 3:30 hod. 

Zájemci o vysokohorské zážitky mohou od obou jezer vystoupat na hlavní hřeben, kterým vede známá stezka GR 20. 

Přes vysokou návštěvnost můžeme údolí Restonica s oběma jezery k túře jen doporučit. 

Závěr údolí Restonica, který je dobře přehlédnutelný právě od jezera Capitello, může někomu připomínat scenérie z Vysokých Tater nebo z Roháčů. 

Podle:

Wolfsperger, K. (1997): Korsika, turistický průvodce, 3. vyd., Kletr Plzeň, s. 112


Umístění

GPS souřadnice

42°12'48.482"N, 9°0'48.172"E

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
1930 m.n.m.
Základní číselné údaje
Jezero zaujímá plochu asi 5,3 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst. Corte na úzkokolejné trati Bastia - Ponte Leccia - Corte - Vizzavona - Ajaccio.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Údolím Restonica na konečnou u salaše Grottelle jezdí v sezoně autobus v intervalu 1 hodiny.  

Příjezd osobním autem, parkování

Jeďte z Corte údolím Restonica až k parkovištím. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Jeďte z Corte údolím Restonica až k parkovištím. 

Přístup pěšky

Od parkoviště cesta k jezeru Melo trvá 1 hodinu a výškový rozdíl činí 300 metrů, k jezeru Capitello pak jdete další 1 hodinu strmějším výstupem s výškovým rozdílem dalších 260 m. Sestup pak trvá asi 1:30 hod. Na celou túru si pak rezervujte nejméně 3:30 hod., raději však mnohem více. 

Příjezd na kole, parkování kol

Turistická část údolí Restonica není přístupná pro cyklisty. Jezero Capitello samozřejmě také ne. 

Poznámky pro vozíčkáře

Turistická část údolí Restonica ani jezero Capitello nejsou dostupné pro vozíčkáře. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu