Kontaktní informace
Oficiální stránkyPoblíž větrného mlýna v Rudici u Blanska jsou na volné ploše parčíku rozmístěny velké balvany coby ukázky místních hornin Moravského krasu. Protože Moravský kras a jeho okolí je nejen vápencový, pak se v geoparku sešlo víc druhů hornin, mezi nimiž návštěvníci procházejí po chodníčku.
Jako první si prohlédnete ukázky vyvřelých hornin brněnského masívu. V terénu se s nimi setkáte např. u Vranova, pak pokračují k Adamovu. Josefovské údolí je v celé dolní části tvořeno těmito starými vyvřelými horninami. Pak uvidíte ukázku slepence bazálního klastického (tj. "základního úlomkovitého") souvrství.
Za druhé si prohlédnete skupinu vápenců z období devonu, které budují většinu Moravského krasu.
Jako třetí bod geoparku se podívejte na horniny z období karbonu, které tvoří východní a severní okolí Moravského krasu, tj. Drahanskou vrchovinu. Jsou to břidlice, droby, slepence, pískovce, prachovce. Pokud se s nimi chcete seznámit na odkryvech v přírodě, jeďte např. do lomu Panská skála u Habrovan nebo k Nemojanům či k Lulči u Vyškova.
Čtvrtou část geoparku si dovolíme označit jako "prémiovou". Uvidíte vápenec od Olomučan s otisky zkamenělin a pískovce a slepence od téže vsi.
Umístění
49°20'00.74"N, 16°43'41.48"E
Adresa
Rudice 679 06- Katastrální území
- Rudice u Blanska
- Nadmořská výška
- 513 m.n.m.
- Kategorie chráněného území
- Chráněná krajinná oblast Moravský kras