Vyhlídka na Josefovské údolí ze Schattovy cesty

Pěkný výhled na příjemné cestě mezi Adamovem a Babicemi nad Svitavou


Na modré turistické pěší trase mezi paloukem U Sedmi dubů a Babicemi nad Svitavou se výletníci a turisté projdou po vrstevnicové cestě nad Josefovským údolím. Ve směru od Sedmi dubů je velmi dobře patrný přechod mezi geologickým podložím brněnských vyvřelin a vápenci Moravského krasu. Vápence lze snadno poznat podle typické šedavé barvy ve shlucích skal. V jedné z ostrých zatáček na cestě se otevře pěkný výhled (jinak všude jinde na Schattově cestě zakrytý listnatým lesem). V hloubce 125 metrů vidíme Josefovské údolí, silnici jím vedoucí, chatu Švýcárnu a protější svahy. Nedaleko od vyhlídky ve směru k Babicím můžeme vyhledat při cestě jeskyni Nad Švýcárnou.

Umístění

GPS souřadnice

49°18'14.506"N, 16°40'38.259"E

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
415 m.n.m. (vyhlídka), 290 m.n.m. (dno údolí Křtinského potoka)
Základní číselné údaje
Převýšení vyhlídky nad silnicí činí asi 125 metrů. Rozloha národní přírodní rezervace je 182 ha.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Národní přírodní rezervace Býčí skála

Přístup

Příjezd vlakem

Z nejbližší železniční zastávky Adamov zastávka jděte 150 m na rozcestí turistických tras, odsud se dejte po zelené značce ve stálém stoupání nejdřív městem a pak lesem 1,5 km. Jste na rozcestí U Sedmi dubů. Pak po modré jděte 1230 metrů.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Mezi Adamovem, železniční stanicí, Křtinami a Vyškovem jezdí autobus č. 157, který zastavuje v Adamově u železniční zastávky. Pokud se někomu nechce šlapat kopec z Adamova celý, jede ze středu Adamova městským autobusem č. 215 na zastávku Adamov, Horka, točna, odkud je to k palouku U Sedmi dubů asi 600 m. Pak po modré jděte 1230 metrů.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto zaparkujte v Adamově nebo v části Adamova zvané Horka a vydejte se pěšky vzhůru po zelené značce. Můžete parkovat i v Babicích nad Svitavou (žlutá turistická značka) u hájovny při okraji cesty.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může zaparkovat také v Adamově, ale může vyjet i na točnu autobusů Horka, ale tady nemůže trvale zaparkovat. V Babicích sice parkovat lze, ale je tu horší manévrovací prostor v úzkých ulicích.

Přístup pěšky

Jděte po modré turistické značce 1 230 metrů od palouku U Sedmi dubů. Opačným směrem lze jít z Babic po žluté značce okolo hájovny. Od hájovny je to 580 metrů na rozcestí tras, dejte se po modré. Z rozcestí k vyhlídce je to 2,1 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Na horském kole doporučujeme minivýlet z Babic po žluté a modré Schattovou cestou a sjezd dolů od Sedmi dubů ke žluté značce a pak po ní do Adamova. Tento výlet lze uskutečnit směrem dolů v rozumném, nikoli krkolomném stoupání, výlet v opačném směru je ve stoupání, ale přijatelném.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se k vyhlídce ze Schattovy cesty nedostane. Přístupové cesty nemají dobré povrchy a jejich sklony jsou na dlouhých úsecích pro vozíčkáře prudké.

Rady a tipy

Doporučujeme okružní výlet: Babice - Alexandrova rozhledna - U Sedmí dubů - Schattova cesta - Malá Macocha - Babice.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu