Rybníčky v údolí Ponávky

Krajinově půvabná zákoutí


Potok Ponávka je nenápadným vodním tokem, který se přesto dostal významným způsobem do zeměpisu Brna. V centru je jeho tok veden v podzemních troubách a sotvaže spatří denní světlo, s barvou vody poměrně nevábnou ústí v Brně-Komárově do Svratky. Nenápadný tok vytvořil v Brně významné údolí a tím se podílel na tvarování reliéfu moravské metropole.

Ale jinak je to s čistotou vody nad Brnem, přesněji řečeno mezi železniční zastávkou Česká a Brnem-Mokrou Horou, kde Ponávka teče malebným údolím, jehož přitažlivost zvyšuje několik rybníků, romantika zaniklé železniční trati a umělecká díla, jejichž autorem je majitel Vránova mlýna a jeho blízcí.

Ale pěkně popořádku.

Nejblíže k České najdete Bezejmenný rybník, o němž kvůli zajímavým okolnostem jeho vzniku píšeme pod zvláštním heslem. Dál po proudu následuje rybník, který můžete najít hned pod třemi názvy - U Zastávky, U Nádraží nebo Jehnický. Je z řady rybníků na Ponávce  patrně nejmalebnější. Hned v jeho blízkosti uvidíte zajímavou budovu bývalé železniční zastávky Jehnice na trati bývalé Tišnovky (železniční trati Brno - Tišnov) z r. 1885. Budova je dnes soukromým rekreačním objektem.

Dále po proudu následují tři rybníky: Prostřední, U Lesa, U Mlýna (též Vránův). Posledně jmenovaný přitahuje pozornost nejvíce, protože na jeho okraji příchozí turisté najdou několik dřevěných uměleckých děl z dílny sochaře Patrika Vlčka, majitele blízkého Vránova mlýna, a jeho přátel. V rámci sympozia r. 1997 vznikla díla Sluneční besídka, Rozeklaný oblpouk a Rybina. Při dalším sympoziu autoři originálně čtyřmi díly Brána kozorohů, Tichý rozhovor, Příkrov a Hraničník vyzdobili těleso bývalé železniční trati Tišnovky ve směru od mlýna k městu, resp. k hypermarketu Globus.

Podotkněme ještě, že v rybnících se nedá koupat, příležitostně lze ke koupání využít jen Bezejmenný rybník.


Umístění

GPS souřadnice

49°15'58.172"N, 16°34'58.194"E (hráz rybníku U Mlýna - Seidlova rybníku)

49°16'2.925"N, 16°35'2.354"E (hráz rybníku U Lesa)

49°16'6.848"N, 16°35'2.010"E (hráz Prostředního rybníku)

49°16'19.534"N, 16°34'58.234"E (hráz rybníku U Nádraží - Jehnického rybníku)

49°16'33.894"N, 16°34'32.040"E (hráz bezejmenného rybníku)

Adresa

Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Brno-Jehnice
Brno 621 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Mokrá HoraJehnice
Nadmořská výška
258 m.n.m. (Rybník U Mlýna), 259 m.n.m. (Rybník U Lesa), 259 m.n.m. (Prostřední rybník), 263 m.n.m. (Jehnický rybník, též U Nádraží, U Zastávky), 267 m.n.m. (bezejmenný rybník)
Základní číselné údaje
Vodní plocha rybníku U Mlýna má rozlohu asi 1,05 ha, rybníku U Lesa 0,64 ha, Prostředního rybníku asi 0,58 ha, rybníku U Zastávky (též U Nádraží) 0,54 ha. Bezejmenný rybník - nejbližší k Lelekovicím má rozlohu vodní plochy asi 0,52 ha (zde je značná část plochy pokryta rákosem)

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka je Česká na trati Brno - Havlíčkův Brod. Odtud jděte pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

U železniční zastávky Česká je autobusová zastávka, která se jmenuje Česká, železniční stanice. Jezdí sem linka 41 z Brna-Králova Pole, nádraží (směr Lelekovice, Vranov) a linka 310, na kterou můžete nastoupit např. v Kuřimi u žel. st.

Můžete jet také autobusem č. 70 z Brna-Králova Pole, nádraží  do Brna-Mokré Hory a odtud pokračovat pěšky.

A další možností je jet autobusem č. 70 z Brna-Králova Pole, nádraží ještě dál - do zastávky Jehnice a odtud pokračovat pěšky.

Příjezd osobním autem, parkování

Na polní cesty, které vedou do údolí Ponávky, není zákaz vjezdu, protože sem jezdí majitelé chat. Cestu ani jiní uživatelé nepotřebují. Protože však jsme na turistickém serveru, doporučujeme auto nechat např. v Brně-Jehnicích nebo jet z České krátce k domům podél trati na jih a auto zaparkovat na okraji cesty, i když mnoho místa tu není. Neničte auto na polní cestě, potrapte na ní raději tělo.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus, který přiveze turisty do údolí Ponávky, může osoby nechat vystoupit v České a nechat je nastoupit v Brně-Mokré Hoře. Na nástupním a výstupním místě jsou velmi omezené prostorové možnosti na manévry s vozidlem.

Možnost na stálé parkování se nabízí v Brně-Jehnicích na návsi.

Přístup pěšky

Popíšeme možnosti, jak se dostat k turistické křižovatce Údolí Ponávky u bývalé železniční zastávky Jehnice: 

Ze železniční zastávky Česká nebo z autobusové zastávky, která je na mostě nad železnicí, jděte nejprve po silnici k Jinačovicím, ale ihned za mostem zabočte prudce vpravo. Cesta, která postupně změní charakter z asfaltové na polní, vede mezi železnicí a několika domky a chatami. Je vedena po tělese staré železniční trati, tzv. Tišnovky. Celkem od mostu činí vzdálenost 2,2 km.

Z Brna-Mokré Hory, zastávky autobusu linky 70, jděte nejdříve ulicí Boženy Antonínové, kde vede i červená turistická značka. Jděte stále po ní. Celkem Brno-Mokrá Hora - Býv. žel. zast. Jehnice 2 km.

Ze zastávky autobusu č. 70 v Brně-Jehnicích jděte po žluté značce 1 km s kopce.

Příjezd na kole, parkování kol

Cesta mezi železniční zastávkou Česká a Brnem-Mokrou Horou údolím Ponávky  je velmi oblíbená u cyklistů, i když za mokra není ideálně sjízdná. Doporučujeme horské kolo. Cesta je označena cyklotrasou s číslem 5231. I příjezdová komunikace z Brna-Jehnic je pro horská kola sjízdná.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům - zejména za suchého počasí - můžeme trasu údolím Ponávky doporučit, i když nevede úplně ideálními povrchy a sklony. Jeďte raději shora, tj. z České, okolo Bezejmenného rybníčku, k bývalé železniční zastávce Jehnice a do Mokré Hory. Vezměte si raději s sebou doprovod pro případ, že byste s vozíkem uvázli.

Rady a tipy

Cesta Česká, žel. zastávka - Brno-Mokrá Hora je velmi hezkou odjezdovou nebo návratovou komunikací pro cyklistické výlety z Brna do okolí Kuřimi a Tišnova.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu