Vodní nádrž Letná

Novodobá stavba v parku v Praze


Na západním okraji Letenských sadů v Praze je vybudována vodní nádrž Letná, která je hezkým krajinotvorným prvkem v rozsáhlém parku. Prvořadým záměrem projektu bylo zajistit pro suchá období dostatek vody pro závlahy okolních travnatých ploch i okrasných dřevin a květin, ale nakonec má nádrž funkcí víc. Je pravdou, že v době sucha Letenské sady vysokými teplotami a nedostatkem vody trpí více než okolí. Jsou totiž situovány na štěrkopískovém terénu, jehož základ sem přinesla v geologické minulosti Vltava. Štěrkopísek působí při dešti jako drenáž, srážkovou vodu neudrží. 

První návrh vodní plochy v Letenských sadech je zanesen již v 80. letech 19. století v plánu Františka Thomayera, ředitele městských parků. Jednalo se ale o mnohem větší plochu, než jak ji známe dnes, její umístění se ale kryje se současným. Počítalo se s přítokem vody gravitací z potoka Brusnice nebo z hradního vodovodu. Odtok měl být vybudován do Vltavy. 

V 90. letech 20. století se začalo pracovat na jiném projektu. Počítalo se s nádrží, v níž by hladina při maximálním využívání závlah kolísala maximálně o 20 cm. Při hlubším poklesu se nádrž dopustí přítokem na vyšší provozní hladinu. S ostrovem se počítalo jako s doplňujícím estetickým prvkem. 

Problém bylo zajistit dostatečné napájení. V prvním návrhu bylo zmíněno vedení přívodního potrubí z Litovicko-Šáreckého potoka skrze hradní vodovod. Tento záměr se ale nepodařilo dohodnout se Správou Pražského hradu. Ke slovu přišel nápad čerpat vodu z Rudolfovy štoly. Nejprve k tomu měla být použita šachta před Národním zemědělským muzeem, tam se ale nepodařilo vyřešit majetkoprávní vztahy. Nakonec se vltavská voda čerpá opravdu ze štoly, ale až od nábřeží. Délka přívodního porubí je 1,16 km. 

Problémem bylo zprvu vyprojektovat  odvodňování nádrže, protože v okolí neexistovala žádná dešťová kanalizace. Vodohospodáři ale v plánech objevili starý nefunkční odvodňovací systém bývalého Stalinova pomníku, který nakonec pro vypouštění nádrže použili. 

Břehy vodního díla jsou pozvolné, v exponovaných místech osazené kamennou dlažbou, která má odolávat velkému množství lidí. V méně navštěvovaných úsecích byly břehy upraveny pouze kamenným záhozem, překryty zeminou a osázeny mokřadní vegetací. Celé dno je utěsněno jílem a bentonitovou rohoží s pokryto geotextilií zatěžkanou kameny. Na ostrov se dá dojít po spojovacím dřevěném molu, které je 16 m dlouhé. Přítok je řešen v podobě trychtýře s kovanou mříží, v němž se voda dostává do vířivého pohybu a pak teprve přes kaskádu vteče do nádrže. Výpusť (požerák) je na jižním konci nádrže. Vede k němu kamenné schodiště. 

Než se nádrž začala budovat, dostavili se r. 2021 na místo archeologové. Předpokládali, že najdou zajímavé objevy. Víme totiž, že na Letné se ve středověku dobývaly břidlice. Také se očekával nález základů viničních domů, protože Letná byla střediskem pěstování vinné révy. Mohly se také najít stopy po středověkém opevnění města, po budování Stalinova pomníku nebo po táboření Zikmunda Lucemburského z r. 1420, Prusů r. 1742 nebo z vojenského tábora ze svatodušních bouří r. 1848. 

Archeologické hypotézy se potvrdily jen částečně. 

Nebyly objeveny žádné stopy sídel před rokem 1859. Štěrkopískový terén bez vody naše dávné předky k vybudování staveb pro bydlení nelákal. První aktivitou byly až parkové úpravy, právě roku 1859 - ale ani tak se nejednalo o budování sídla. 

Překvapením se stal objev dočasné zástavby z 50. let 20. století. Našly se zbytky tří obytných budov a kuchyně, kanalizace a studny. Všechno patřilo k vybavení pracovního tábora mužů, kteří pro své politické názory a činy místo vojny byli přiděleni k pomocným technickým praporům (PTP) a v podstatě ve vězeňských podmínkách v l. 1949-54 budovali Stalinův pomník. Když bylo dílo hotovo, stroje prostor tábora zahrnuly mocnou navážkou. Oblast mezi nádrží a hotovým pomníkem archeologové nezkoumali, ale nepochybně základ tábora by našli i tam. R. 2021 se jednalo se o objev mimořádného významu, byť se týkal velmi problematického období našich dějin. 

Dnešní nádrž je osvěžujícím krajinným prvkem v Letenských sadech. Kolemjdoucí láká k procházkám, okolní trávníky jsou vhodné k dětským hrám a k posezením. 


Podle:

Vodní nádrž Letná | Pražská příroda, 6. 1. 2025




Umístění

GPS souřadnice

50°5'40.258"N, 14°24'45.307"E

Adresa

Letenské sady
Praha 7 - Holešovice
Praha 170 00
Katastrální území
Holešovice
Nadmořská výška
226 m.n.m.
Základní číselné údaje
Hladina zaujímá plochu 0,64 ha, ostrov 269 metrů čtverečních.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst. Praha hlavní nádraží nebo Praha Masarykovo nádraží. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Zastávka tramvají Chotkovy sady.

Příjezd osobním autem, parkování

Využijte systém záchytných parkovišť na okraji města, v centru téměř není možnost zaparkovat. Dále viz parkování | Prague City Tourism. Nejbližší parkoviště je v ulici Kostelní. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Viz https://bezpecneparkovani.cz/BUS_parking.cms 

Přístup pěšky

Ze zastávky tramvají Chotkovy sady jděte ulicí Gogolovou téměř na východ asi 200 m. 

Příjezd na kole, parkování kol

Při jízdě Letenskými sady dejte pozor na chodce, kterých se tady místy pohybuje velké množství. 

Poznámky pro vozíčkáře

Okolí nádrže je pro vozíčkáře přátelské. Jen pokud byste se rozhodli pro výstup od nábřeží (nebo sestup k němu), pak si musíte vyhlédnout stezky beze schodů a na jejich zdolání si vzít doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu