Babí doly

Rezervace mokřadních společenstev u Brna


Babí doly jsou přírodní rezervací, která je tvořena dvěma malými rybníčky a přilehlými mokřady. V rybníčcích a okolo nich se vyskytují dřeviny a rostliny zasluhující ochranu, ze živočichů zejména obojživelníci a raci. Rybníčky byly r. 2016 opraveny. Rekonstrukce proběhla poněkud stavařsky necitlivě, ale snad příroda v budoucnu stopy po bagrech a dalších strojích zacelí.

Umístění

GPS souřadnice

49°17'25.018"N , 16°36'6.427"E (severní okraj rezervace)

Adresa

Brno-Ořešín
Brno 621 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ořešín
Nadmořská výška
345 m.n.m. - 355 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha přírodní rezervace je 0,75 ha. Vyhlášena byla r. 1997.
Kategorie chráněného území
Přírodní rezervace Babí doly

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší vlakovou stanicí je Brno-Královo Pole, kde zastavují osobní vlaky i rychlíky na trati Brno - Havlíčkův Brod. Zde přestupte na některý z autobusů.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

K rezervaci se přibližují svojí jízdou autobusy č. 70 (konečná Ořešín) - odsud pěšky po zelené, č. 41 (zastávka Lelekovice nebo Lelekovice, U Kříže), odsud po žluté značce a také č. 57 (zastávka Útěchov).

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze přijet po silnici do Lelekovic či Vranova a pak dorazit velmi blízko k rezervaci. Zaparkovat lze omezeně při vyústění Babidolské cesty na silnici spojující Lelekovice a Vranov.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může omezeně parkovat na tomtéž místě, jako osobní auto.

Přístup pěšky

K přírodní rezervaci Babí doly se nejlépe pěšky dostanete z konečné autobusu č. 70, která má název jako okolní městská část - Ořešín. Pak jdete 2 km na sever po zelené turistické značce.

U rezervace Babí doly je rozcestník turistických značek, dostanete se sem i po žluté ze stanice autobusů č. 57 Útěchov - 2,4 km nebo z Lelekovic (zastávka autobusu č. 41 U Kříže) - 1,6 km. Tato cesta je sice nejkratší, ale autobus č. 41 má dlouhé intervaly mezi spoji a navíc nikoli všechny spoje zajíždějí až na zastávku U Kříže (pak jedou do Vranova), končí většinou v centru Lelekovic.

Všechny zde jmenované autobusy odjíždějí v Brně od Králova Pole, nádraží.

Příjezd na kole, parkování kol

Okolo rezervace vede příjemná šotolinová cesta zvaná Babidolská, která na východě (nahoře) vyúsťuje na silnici Útěchov - Vranov a na západě (dole) na silnici Lelekovice - Vranov. Doporučujeme jet ji od východu, tedy dolů.

Poznámky pro vozíčkáře

K rezervaci se od silnice spojující Lelekovice a Vranov dostanou i vozíčkáři.

Rady a tipy

Dopřejte si pěší výlet po trase Kuřim, železniční stanice - Podlesí - Babí lom - U Jelínka - Babí doly - Ořešín. Na pouhých 11 km uvidíte rozhlednu, skalnatý hřbet, recesistické Lelkovadlo, lesy a lesní školky, rezervaci Babí doly, koně a výhled u Ořešína.

Rezervace Babí doly poskytuje zajímavý zážitek za vysokých vodních stavů anebo při mrazivém počasí.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu