Liduščin pomník u Bílovic nad Svitavou

Památka připomíná neobvyklou událost z r. 1919.


Liduščin pomník se nachází poblíž Bílovic nad Svitavou, kde před Vánocemi dne 22. 12. 1919 nalezli tři přátelé malíř František Koudelka, novinář Rudolf Těsnohlídek a soudní úředník Josef Tesař odložené děvčátko. Donesli ho na četnickou stanici do Bílovic. Dítěte ve věku asi 17 měsíců se ujali bezdětní manželé Polákovi z Brna a pojmenovali ho Liduška.

O události výstižně píše Rudolf Těsnohlídek ve své soudničce v Lidových novinách dne 9. 11. 1920. Přátelé Koudelka, Těsnohlídek a Tesař šli do lesa uříznout vánoční stromeček. Když uslyšeli v tichém, potemnělém lese v mrazu pláč, vydali se za hlasem, přičemž se domnívali, že najdou dítě, které zabloudilo. Hrůza je pojala, když našli nemluvně oblečené jen do čepečku a košilky na špinavé tenké peřince. Pokožku mělo promodralou mrazem. Okamžitě ho zabalili a v teple zachránili.  
Jak se později ukázalo u soudu, matkou dítěte byla 26 letá Marie Kocourková, služka z Netína u Velkého Meziříčí, otcem ruský zajatec. Matka odložila dítě u Bílovic v lese, sama byla schována opodál a čekala, až dítě někdo vyzvedne. K činu ji dohnalo dle jejích slov zoufalství a bída. Pozorovala, jak se blíží lidé, i to jak tři přátelé dítě vyzvedli a poté utekla. Když seznala, že úřady jsou jí na stopě, přihlásila se sama. U soudu jí byl vyměřen "trest pěti měsíců těžkého žaláře, zostřeného ve 14 dnech tvrdým ložem". Zajímavé je, že u soudu se po svém dítěti Marie Kocourková ani nezeptala.

Rudolf Těsnohlídek poté vymyslel, že v Brně nechá postavit před Vánocemi na náměstí strom a z výtěžků darů pod ním zřídí dům pro opuštěné děti.

6.12. 1924 byl za Těsnohlídkovy účasti u Bílovic pokácen mohutný smrk, dopraven do Brna a vztyčen  na náměstí, které dnes nese název náměstí Svobody. 13.12. byl strom rozsvícen před zraky mnoha obyvatel Brna. Tradice vánočních stromů republiky se velmi rychle rozšířila po celém Československu.

Z darů a sbírek pod stromy byl ještě v době první republiky r. 1929 postaven v Brně pod Wilsonovým lesem domov pro opuštěné děti pod názvem Dagmar (podle projektu věhlasného Bohuslava Fuchse), který byl předchůdcem pozdějších dětských vesniček SOS.

Vápencový kámen sem bílovičtí členové Sokola dopravili z nedalekého vrchu Skalky. Pamětní desku navrhla Božena Matalová. Slavnostní odhalení památníku proběhlo k padesátému výročí této události a to 21. 12. 1969. Některé zdroje uvádějí odhalení pomníku r. 1979. Bronzovou desku r. 1996 někdo ukradl, proto byla na základ pomníku instalována deska nová, pro jistou jen hliníková, pokovená tenkou vrstvou bronzu. Slavnostně odhalena byla 20. 12. 1999.

A co se vlastně stalo s Liduškou?

V brněnské dětské nemocnici byla vyléčena ze zápalu plic. R. 1938 se provdala za středoškolského profesora J. Chybíka a vychovala čtyři děti. Bydlela v Praze, kde zemřela r. 1997.

Podle: 

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 144


Umístění

GPS souřadnice

49°14'34.083"N, 16°40'58.030"E

Adresa

Bílovice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílovice nad Svitavou
Nadmořská výška
275 m.n.m.
Základní číselné údaje
Dne 22. 12. 1919 zde bylo nalezeno odložené nemluvně, narozené dne 8. 7. 1918. R. 1969 byl vybudován původní pomník. R. 1996 byla z pomníku odcizena bronzová deska. 20. 12. 1999 odhalena nová deska na pomníku

Přístup

Příjezd vlakem

Do železniční zastávky Bílovice nad Svitavou lze přijet po železniční trati č. 260 buď od jihu z Brna nebo od severu od Blanska. Rychlíky v Bílovicích nezastavují.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílovic zajíždějí některé spoje autobusové linky č. 75 z Brna-Staré Osady, většina však končí v Obřanech. Zastávka v centru, kde doporučujeme vystoupit, se jmenuje Bílovice nad Svitavou, náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkoviště pro osobní auta je v Bílovicích přímo v centru obce naproti obchodnímu domu. Pokud nebudete mít štěstí na místo, jeďte ulicí k nádraží, tam lze místo pro parkování nalézt. Do začátku údolí nad sokolovnou, kde se nachází Liduščin pomník, sice není zákaz vjezdu, ale místo na parkování tam téměř není.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

 Pakoviště pro autobusy v Bílovicích nad Svitavou není. Je možno parkovat u sokolovny, ale pozor - velmi vysoké typy autobusů se nevejdou pod železniční podjezd (v. 3,8 m).

Přístup pěšky

Pokud přijedete vlakem, jděte od nádraží podél řeky k sokolovně, pokud přijedete autobusem, pak k sokolovně snadno dojdete také (sokolovna je na levém břehu řeky). Od sokolovny jděte vzhůru údolím po zelené značce asi 500 metrů, až dojdete k odbočce k pomníku. Tou se dáte vzhůru lesem. Pokud jdete údolím shora od Resslovy hájenky, odbočte doleva z údolí lesní silničkou od hráze malé vodní nádrže a tvarovou zelenou odbočku brzy po 80 metrech najdete.

Příjezd na kole, parkování kol

Mezi bílovickou sokolovnou a rozcestím Kopaniny vede po asfaltové lesní silničce okolo Myslivny Lišky Bystroušky cyklotrasa č. 5005 (Brněnské kolečko) značená bílým pásovým značením. Z této silničky odbočte na křižovatce u vodní nádrže (při pohledu vzhůru údolím doprava) a jeďte ještě asi 80 metrů, kde nechejte kola. Okolo bílovické sokolovny vede  mezinárodní cyklotrasa č. 5 (Jantarová stezka), oblíbená přístupová komunikace brněnských cyklistů do Moravského krasu.

Poznámky pro vozíčkáře

     Pro jízdu údolím, v němž je Liduščin pomník, si vezměte fyzicky silný doprovod a budete nadšeni. K pomníku přímo se ale vozíčkář nedostane, je to od cesty několik metrů a deska na pomníku ani není z cesty vidět.

Rady a tipy

    

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu