Helenčina studánka

Oblíbený výletní cíl při cestách lesy "Pohádky máje" u Brna


V lese západně od brněnské městské části Bystrc najdete dvě studánky pojmenované podle postav románu Viléma Mrštíka Pohádka máje. Jedna z dvojice se jmenuje Helenčina, druhá Ríšova. I okolní lesy hřbetu Bobravské vrchoviny mezi Bystrcí a Ostrovačicemi mají dva názvy - buď se jim říká Podkomorské lesy nebo lesy Pohádky máje.

Připomeňme velmi stručně děj Pohádky máje, která je někdy vykládána jako částečná Mrštíkova autobiografie. Vydána poprvé byla r. 1892 časopisecky, r. 1897 knižně.

Děj knihy popisuje událost ze 70. let 19. století, kdy do Ostrovačic na bál přijíždí pražský student práv  Richard Gregor (v Ostrovačicích měl strýce faráře). Zde se seznámí s šestnáctiletou Helenkou, dcerou revírníka z Podkomorské myslivny. V celkem plytkém ději Ríša Helence nejprve na sebe prozradí, že v Praze bydlí u hezké mladé vdovy a pak vytahuje na denní světlo "světácké" historky. Helenka se mu  nejdříve vyhýbá, Helenčin otec Ríšovi domlouvá a není rád, že se Ríša s Helenkou častou stýkají, ale nakonec dojde ke sblížení a hrdinové románu se vezmou. Děj se odehrává také v Podkomorských lesích.

Knize dodalo na ohlasu ještě více její zfilmování již r. 1926 (režie Karel Anton, Ríšu hrál Jiří Voskovec) a pak r. 1940 (režie Otakar Vávra, Helenku hrála Nataša Gollová, tehdy 30 letá, Ríšu Svatopluk Beneš). Za okupace se určitě film musel líbit a jeho 88 minut muselo dát zapomenout návštěvníkům na hrůzy, které se dějí venku.

Studánka pojmenovaná podle Helenky z Mrštíkova románu se nachází blízko hlavního hřbetu Bobravské vrchoviny mezi Bystrcí a Ostrovačicemi u Brna. Okolní lesy jsou výjimečné svou neobvykle velkou rozlohou (je s podivem, že v blízkosti rozlehlé aglomerace v historii nikdo lesy nepokácel) a druhovým bohatstvím (najdete tu porosty všeho druhu a všech věkových kategorií). V blízkosti studánky je možno vystoupat na dvě nejvyšší kóty na území města Brna - Kopeček 479 m.n.m. a Lipový vrch 478 m.n.m. Jsou bez rozhledu. 

Studánka je pramenem potoka Vrbovce. Vždy byla místem, kde se zastavoval pro osvěžení lesní personál, nověji pak poutníci a turisté. Sloužila i jako napajedlo pro zvěř. Pravděpodobně byla kdysi roubená, poté od r. 1920 nad ní byla postavena cihelná klenba a až r. 1980 Klub Mrštíkovy Pohádky Máje provedl její rekonstrukci do dnešní podoby. Pramen byl podchycen a opatřen výtokovým kanálkem. Menší oprava byla provedena pak r. 1996. Bronzový reliéf s motivy Pohádky máje je dílem výtvarníka Oldřicha Martínka podle návrhu architekta Bohuslava Kučery. Nedaleko odtud je umístěno malé zastřešené odpočívadlo, obvykle jsou tu i vyvěšeny informace o kvalitě vody.

Podle:

http://www.prygl.net/rejstrik/helencina.php, 29. 5. 2013

http://www.estudanky.eu/374-studanka-helencina, 29. 5. 2013

http://hydro.chmi.cz/ismnozstvi/object.php?seq=81278, 29. 5. 2013

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/jihomoravsky-kraj/96578-tip-na-vylet-za-tajemstvim-pohadky-..., 29. 5. 2013.


Umístění

GPS souřadnice

49°13'8.975"N, 16°27'23.203"E

Adresa

Brno-Bystrc
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bystrc
Nadmořská výška
432 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železniční stanice Brno hlavní nádraží, odkud pokračujte tramvají č. 1 do zastávky Zoologická zahrada a pak autobusem č. 52 do zastávky Ríšova.

Nebo můžete jet do železniční stanice Brno-Královo Pole, odkud vás trolejbus č. 30 doveze na zastávku Náměstí 28. dubna, kde přestoupíte na autobus č. 52 a jedete do zastávky Ríšova.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z městské části Brno-Bystrc, zastávka Zoologická zahrada jezdí do městské části Brno-Žebětín autobus č. 52. Týmž autobusem se dostanete do Žebětína také z Mendlova náměstí. Vystupte na zastávce Ríšova.

Příjezd osobním autem, parkování

Poblíž studánky vede silnice ze Žebětína do Ostrovačic. Při ní ve směru od Žebětína vlevo je v místě 49°12'40.435"N, 16°27'41.877"E plocha, kterou bychom nadneseně mohli označit jako parkoviště. Tato plocha je přibližně ve středu vzdálenosti mezi místy, kde silnici protíná zelená značka (blíž k Ostrovačicím) a žlutá značka (blíž k Žebětínu).

Pozn. Silnice mezi Žebětínem a Ostrovačicemi je špatně sjízdná a neudržovaná v zimě. Pak je nutno parkovat v Žebětíně.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus musí parkovat v Žebětíně na náměstí nebo účastníky zájezdu vysadit na křižovatce silnice Žebětín - Ostrovačice se zelenou značkou a pak počkat v Žebětíně. Účastníci zájezdu se projdou pěšky nejdříve po zelené, pak po žluté značce.

Přístup pěšky

Z Brna-Žebětína, autobusové zastávky Ríšova jděte po žluté značce do kopce na rozcestí Stinská, pak se dejte vpravo po zelené. Celkem 2,5 km.

Z Brna-Bystrce, autobusové zastávky U Borovice (bus 52, 54) jděte nejdříve po silnici dál ve směru jízdy autobusu, tj. od centra, až najdete v zatáčce červenou značku a pokračujte po ní. Celkem 3,5 km.

Z Ostrovačic po červené značce, celkem 7 km, poslední úsek značné stoupání.

Příjezd na kole, parkování kol

V blízkosti studánky vede asfaltová "hřebenovka" přes Podkomorské lesy. Je oblíbená a cyklisty hojně využívána. Najet na ni můžete od severu u kempu Obora (zde úsek k Ríšově studánce je dobře sjízdný, ale nikoli asfaltový) nebo od Rakovce Kočičím žlebem (4 km stoupání) nebo od Automotodromu (též zelená značka). Úsek Rakovec - Ríšova studánka - Helenčina studánka - Automotodrom je značen cyklistickým pásovým značením, má číslo 5005 a je součást okruhu, jemuž se říká "Brněnské kolečko".

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář s doprovodem (aby překonal některé prudší úseky) se bez obav může na asfaltovou hřebenovku Podkomorskými lesy vydat (trasa Rakovec - Helenčina studánka - Automotodrom) a také krátkou odbočku z asfaltky k Helenčině studánce zvládne.

Rady a tipy

Nedaleko Helenčiny studánky byl v 80. letech 20. století vybudován Automotodrom. Půvab zdejších lesů tím utrpěl citelnou ránu. Pokud chcete mít při turistické procházce okolím Helenčiny studánky jistotu klidu, zeptejte se na Automotodromu, zda a kdy pořádají hlučné motoristické akce nebo tréninky.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu