Vysoký kámen

Jeden z nejvyšších vrcholů České Kanady


V krajině lesů, luk a žulových balvanů mezi Kunžakem a Novou Bystřicí má jeden z vrcholů výjimečné postavení. Je nejvyšším vrcholem České Kanady i okresu Jindřichův Hradec. Tvořen je zajímavým, mohutným seskupením žulových skal doplněným nahoře výrazným triangulačním bodem. Není divu, že výrazný vrchol Vysoký kámen na česko-rakouském pomezí hrál důležitou roli v dějinách i v geografii. V 16. stol se tu stýkaly hranice pražské, olomoucké a pasovské diecéze, tedy na středověké poměry hranice tří významných církevních území. A z toho dále vyplývá, že na hranicích se původně Vysokému kameni říkalo Markstein, z německého „hraniční kámen“.

Triangulační bod byl na vrcholu zřízen r. 1842, předtím zde údajně byla dřevěná konstrukce pro vyměřování a později rozhledna.

Dnes můžete ve skalách pozorovat „kamenné plotny“, „kamenné žlábky“ a „rýhy“ tvořené erozí. Podobným rýhám ve vápenci se říká škrapy. Vrchol je bez rozhledu, omezeně lze sledovat jen prostor směrem na severovýchod. Okolní les je v červenci hojně navštěvován sběrači borůvek.

Podle:

Naučná tabule u Vysokého kamene, 1. 8. 2014

Umístění

GPS souřadnice

49°5'16.248"N, 15°11'9.221"E

Adresa

Kunžak 378 62

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kunžak, Kaproun
Nadmořská výška
738 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka je na úzkorozchodné trati Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Jmenuje se Kaproun. Je kuriózní, jako provoz na celé trati, viz samostatné heslo.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší zastávka autobusu se jmenuje Kunžak, Kaproun, háj., rozuměj hájovna. Ta je také kuriózní, protože na ní zastavuje jeden (!) spoj denně, a to jen v pracovní dny.

Příjezd osobním autem, parkování

 Omezeně lze parkovat při vyústění jedné z lesních cest na silnici Kaproun - Kiunžak. Místo má souřadnice 49°5'7.681"N, 15°11'20.066"E.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

 Autobus u Vysokého kamene nemá žádnou možnost k zaparkování.

Přístup pěšky

Na Vysoký kámen můžete podniknout buď velmi krátký výstup od improvizovaného parkoviště od blízké silnice nebo po žluté značce z vesnice Lomy, kde zastavují autobusy na trase Jindřichův Hradec - Kunžak a kde je též nádraží úzorozchodné železnice Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Přístupová cesta z Lomů je dlouhá 3,5 km. Pod Vysokým kamenem je rozcestí s třemi červenými značkami. Docela hezký výlet je možno uskutečnit po červené značce od severu s počátkem v Kunžaku.

Příjezd na kole, parkování kol

Od silnice se na horském kole dostanete na Vysoký kámen poměrně snadno.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář na Vysoký kámen od silnice nevyjede.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu