Výhled z úbočí Sychrova k Jinačovicím a Českomoravské vrchovině

Překvapivě výborný výhled na příměstské hřebenové turistické trase


Na hřbetu Velké Baby severozápadně od Brna je v provozu poměrně rušná turistická trasa. Chodí tu pěšáci, mnohem více je ale využívána cyklisty, které láká zajímavý, ryze přírodní terén v blízkosti velké městské aglomerace. Na hlavním hřbetu majitel lesa na několika místech kolem r. 2012 vytvořil mýtiny a poskytl tak turistům z hřebenové cesty zajímavé výhledy severními a západními směry. Uvidíte sníženinu u Jinačovic, golfové hřiště, kopce nad Brněnskou přehradou a ve větší vzdálenosti pak první výběžky Českomoravské vrchoviny. Výhled bude "v provozu", dokud mýtiny nezarostou.

Umístění

GPS souřadnice

49°16'19.351"N, 16°32'50.415"E

Adresa

Jinačovice 664 34

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Jinačovice
Nadmořská výška
400 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka se jmenuje Česká. Leží na trati Brno - Havlíčkův Brod.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Za výchozí body pro výlet na jižní část hřbetu Velké Baby můžete kromě vlakového a autobusového terminálu v České (autobus 41, 71 z Brna-Králova Pole, nádraží zvolit také např. obec Jinačovice (autobus 302 na lince Brno, Zoologická zahrada - Kuřim) nebo i městskou část Brno-Kníničky, zastávku U Luhu (tentýž autobus, jehož některé spoje končí U Luhu a dále nepokračují).

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze takřka kdekoliv v České, v Jinačovicích nebo v Brně-Kníničkách a výlet případně zkombinovat s použitím vlaku či autobusu.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdům (pokud takové budou) doporučujeme nechat vystoupit účastníky v Brně-Kníničkách nebo v Jinačovicích a s vozem na ně čekat v Kuřimi.

Přístup pěšky

Z Jinačovic: nejprve vystoupejte po červené značce na rozcestí Pod Sychrovem (přístřešek) a pak se dejte po žluté k jihu. Celkem asi 2,5 km.

Z České, žel. zast.: nejdříve jděte obcí, pak prudkým stoupáním po červené značce na rozcestí Pod Sychrovem (přístřešek) a pak se dejte po žluté k jihu. Celkem asi 2,5 km.

Z Brna-Kníniček, autobusové zastávky U Luhu:  jděte stále po modré s drobnými odchylkami víceméně stále k severu na rozcestí Pod Chocholou (přístřešek) a pak k severu po žluté. Celkem asi 5,5 km.

Většina turistů si výlet po hřbetu Velké Baby naplánuje se začátkem v Brně-Kníničkách a s koncem v Kuřimi (nebo obráceně). "Hřebenovka" po modré a žluté značce z Kníniček do Kuřimi na vlakové nádraží měří asi 10 km. Na trase není žádný hostinec ani obydlí.

Příjezd na kole, parkování kol

Hřbet Velké Baby je velice oblíben pro jízdu na horském kole. Některé nástupní trasy jsou ale pro kola nevhodné. Doporučujeme tuto:

Brno, parkoviště jižně od ZOO. Zde jeďte asfaltovou silnicí směr VSV, kde naberete "výšku". U chatové kolonie Netopýrky se dejte po panelové cestě mezi poli k severu. Tam, kde panelová cesta ostře uhýbá vpravo, pokračujte stále rovně polní cestou, až u okraje lesa narazíte na modrou značku. Po ní minete rozcestí nad Kopaninami, Pod Velkou Babou a Pod Chocholou. Pak pokračujete po žluté přes popisované místo s výhledem. Asi 200 m severně od rozcestí Pod Sychrovem se k vám zleva odspoda přidá šotolinová cesta. Tu doporučujeme pro jízdu dolů. Dejte se tedy doleva, pojedete podél golfového hřiště a před Kuřimí se můžete rozhodnout, zda pojedete do tohoto města nebo zpět do Brna. Druhou variantu po frekventované silnici přes Jinačovice nedoporučujeme. Z Kuřimi se zpět do Brna lépe dostanete po cyklotrase 5231. 

Poznámky pro vozíčkáře

Terény na Velké Babě pro vozíčkáře nejsou vhodné.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu