Výhled z úbočí Kuřimské hory k jihovýchodu

Zajímavý výhled na hřebenové příměstské turistické trase


Mezi Brnem a Kuřimí se táhne nevysoký hřbet zvaný nejčastěji jako Velká Baba. Mezi turisty je velmi oblíben, ačkoli tu není žádná zvláštní přírodní zvláštnost, není tu rozhledna a ani jedno obydlí. Ještě více na Velké Babě jsou k vidění vyznavači horských kol.     

Hřbet je porostlý lesem, jen na místech, kde je les vymýcen, jsou místa pěkných výhledů. Poblíž Kuřimi na žluté turistické značce na jednom krátkém úseku se takový výhled naskytne. Můžete se podívat do Řečkovicko-kuřimského prolomu, k vesnici Česká a na protější kopce.


Umístění

GPS souřadnice

49°17'27.268"N 16°32'7.067"E

Adresa

Kuřim 664 34

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kuřim
Nadmořská výška
385 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Kuřim. Leží na trati Brno - Havlíčkův Brod.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Kuřimi jakožto výchozího místa se snadno dopravíte i autobusem. Město je křižovatkou a konečnou zastávkou mnoha linek. Např. z Brna-Bystrce od ZOO sem jezdí linka 302, z Brna-Králova Pole od nádraží linka 71.

Příjezd osobním autem, parkování

Doporučujeme výlet po hřbetu Velké Baby naplánovat tak, abyste auto nechali parkovat např. v Brně-Kníničkách, v České, v Jinačovicích nebo v Kuřimi, použili autobus nebo vlak a pěšky se pro auto vrátili.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdům (pokud takové budou) doporučujeme nechat vystoupit účastníky v Brně-Kníničkách nebo v Jinačovicích a s vozem na ně čekat v Kuřimi.

Přístup pěšky

Většina turistů si výlet po hřbetu Velké Baby naplánuje se začátkem v Brně-Kníničkách a s koncem v Kuřimi (nebo obráceně). "Hřebenovka" po modré a žluté značce z Kníniček do Kuřimi na vlakové nádraží měří asi 10 km. Na trase není žádný hostinec ani obydlí.

Popisovaný výhled se nachází asi 600 m od jižního okraje zástavby Kuřimi.

Příjezd na kole, parkování kol

Ačkoli hřbet Velké Baby je velmi oblíben pro jízdu na horském kole, úsek těsně u Kuřimi je takřka nesjízdný. Cyklisté na rozdíl od pěšáků popisovanou vyhlídku asi budou muset oželet. Nabízíme ale jinou variantu.

Brno, parkoviště jižně od ZOO. Zde jeďte asfaltovou silnicí směr VSV, kde naberete "výšku". U chatové kolonie Netopýrky se dejte po panelové cestě mezi poli k severu. Tam, kde panelová cesta ostře uhýbá vpravo, pokračujte stále rovně polní cestou, až u okraje lesa narazíte na modrou značku. Po ní minete rozcestí nad Kopaninami, Pod Velkou Babou a Pod Chocholou. Pak pokračujete po žluté přes popisované místo s výhledem. Asi 200 m severně od rozcestí Pod Sychrovem se k vám zleva odspoda přidá šotolinová cesta. Tu doporučujeme pro jízdu dolů. Dejte se tedy doleva, pojedete podél golfového hřiště a před Kuřimí se můžete rozhodnout, zda pojedete do tohoto města nebo zpět do Brna. Druhou variantu po frekventované silnici přes Jinačovice nedoporučujeme. Z Kuřimi se zpět do Brna lépe dostanete po cyklotrase 5231. 

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je u popisovaného místa nevhodný terén.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu