Vývěr vody v kapli sv. Jana Nepomuckého v Kuřimi

Vysoce jakostní pitná voda na poněkud neobvyklém místě


Ve městě Kuřim na úpatí Kuřimské hory při turistické cestě najdete raritu. V 18. stol. (farní kronika udává r. 1722) tu místní lidé postavili kapli a zasvětili ji sv. Janu Nepomuckému. Kaple je půlkruhovitá zděná stavba, v jejímž horním výklenku je umístěna světcova socha asi 150 cm vysoká držící v ruce kříž s Kristem.

Běžně v kaplích bývá pevná podlaha, ale v této je vývěr vody, která má být dle přiloženého rozboru vysoce jakostní.

Naši předkové ke kapli chodili nejenom pro vodu, ale i na pobožnosti. Ty v letech socialismu byly zakázány (dokonce je znám oficiální písemný zákaz okresního tajemníka pro věci církevní z r. 1972) a r. 1990 znovu obnoveny.  Vedl je tehdy farář Václav Peša.

Podle:

http://www.kurim.cz/cs/turista/pamatky/vodni-kaple-sv-jana.html, 14. 9. 2015


Umístění

GPS souřadnice

49°17'44.287"N, 16°32'19.670"E

Adresa

Podhoří
Kuřim 664 34

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kuřim
Nadmořská výška
300 m.n.m.
Základní číselné údaje
Kaplička byla postavena pravděpodobně r. 1722.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Kuřim. Leží na trati Brno - Havlíčkův Brod.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Kuřimi jakožto výchozího místa se snadno dopravíte i autobusem. Město je křižovatkou a konečnou zastávkou mnoha linek. Např. z Brna-Bystrce od ZOO sem jezdí linka 302, z Brna-Králova Pole od nádraží linka 71

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze dojet až přímo ke kapli.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme parkování u sokolovny v Kuřimi.

Přístup pěšky

Kaple leží při žluté turistické značce, kterou lze v tomto úseku pojmout jako "nástup na hřebenovku Velké Baby". Pokud chcete vidět jen kapli, pak se k ní snadno dostanete např. od železniční stanice Kuřim po žluté značce (asi 1 km).

Pokud chcete jít celý hřbet Velké Baby, pak doporučujeme výlet naplánovat tak, abyste auto nechali parkovat např. v Brně-Kníničkách, v České, v Jinačovicích nebo v Kuřimi, použili autobus nebo vlak a pěšky se pro auto vrátili.

Většina turistů si výlet po hřbetu Velké Baby naplánuje se začátkem v Brně-Kníničkách a s koncem v Kuřimi (nebo obráceně). "Hřebenovka" po modré a žluté značce z Kníniček do Kuřimi na vlakové nádraží měří asi 10 km. Na trase není žádný hostinec ani obydlí.

Příjezd na kole, parkování kol

Ke kapli se snadno dostanete např. po žluté značce od žst. Kuřim. Chcete-li ale na kole jet celou "hřebenovku", doporučujeme řídit se podle popisu níže uvedeného.

Brno, parkoviště jižně od ZOO. Zde jeďte asfaltovou silnicí směr VSV, kde naberete "výšku". U chatové kolonie Netopýrky se dejte po panelové cestě mezi poli k severu. Tam, kde panelová cesta ostře uhýbá vpravo, pokračujte stále rovně polní cestou, až u okraje lesa narazíte na modrou značku. Po ní minete rozcestí nad Kopaninami, Pod Velkou Babou a Pod Chocholou. Pak pokračujete po žluté přes popisované místo s výhledem. Asi 200 m severně od rozcestí Pod Sychrovem se k vám zleva odspoda přidá šotolinová cesta. Tu doporučujeme pro jízdu dolů. Dejte se tedy doleva, pojedete podél golfového hřiště a před Kuřimí se můžete rozhodnout, zda pojedete do tohoto města nebo zpět do Brna. Druhou variantu po frekventované silnici přes Jinačovice nedoporučujeme. Z Kuřimi se zpět do Brna lépe dostanete po cyklotrase 5231. 

Poznámky pro vozíčkáře

Ke kapli se vozíčkář dostane s doprovodem z centra Kuřimi snadno. Jízda dál vzhůru do lesa na "hřebenovku" již možná není.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu