Smradlava u Bílé

Příznačně pojmenovaný sirný pramen v Beskydech


Sirný minerální pramen se nachází 2 km jihojihozápadně od známého turistického střediska Bílá v Moravskoslezských Beskydech. Vyvěrá na pravém břehu potoka s výmluvným názvem Velká Smradlava. Pramen včetně okolí je hezky upravený, vede k němu dřevěný mostek přes potok, kousek od něj stojí přístřešek pro turisty a lavičky. Zřídlo zachycuje mělká zastřešená jímka, přepad ústí do visutého, dlouhého dřevěného korýtka.

Velmi vydatný pramen Smradlava patří mezi typické sirné vody flyšového pásma Západních Karpat. Jeho původ souvisí s geologickým podložím, které je tvořeno střídajícími se vrstvami pískovců a jílovců. Sirovodík obsažený ve vodě v množství až 4 mg/l vzniká složitými biochemickými procesy za spoluúčasti sirných bakterií. Kromě typického zápachu po bioplynu pramen na první pohled upoutá intenzivním bílým povlakem v místě, kde voda dopadá z korýtka na kameny. Tento bílý povlak tvoří kolonie sirných bakterií oxidačního prostředí. Kromě nich lze občas pozorovat i černé povlaky bakterií redukčního prostředí. V zastřešené jímce lze spatřit dokonce i fialové klky volně se vznášejících a vzácně se vyskytujících bakteriálních kolonií rodu Chromatium.

Sirná voda Smradlava sloužila vzhledem ke své odlehlosti vždy jenom k osvěžení poutníků a lesních dělníků, její nesporně léčivé účinky nebyly nikdy využívány. Podobně jako ostatní sirné vody blahodárně působí na zažívací ústrojí a v případě koupelí i na klouby a pokožku (léčba exémů).

Podle:

Janoška, M. (2011): Minerální prameny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Academia, Praha.

Autor příspěvku: Martin Janoška


Umístění

GPS souřadnice

49°25'36.455"N, 18°26'57.844"E

Adresa

Bílá 739 15

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Bílá
Nadmořská výška
590 m n. m.
Základní číselné údaje
Celková mineralizace vody: 340 mg/l; Obsah plynů: H2S – 3 až 4 mg/l; Hydrochemický typ vody: HCO3 – Ca – Na; Významné (léčivé) složky: S

Přístup

Příjezd vlakem

Nejblíže je 15 km vzdálená železniční stanice Ostravice na trati číslo 324 (Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice), odkud je nutné putovat po silnici. Z železniční stanice Rožnov pod Radhoštěm  na trati č. 281 (Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm) je to k prameni rovněž po silnici 27 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Bílé je dobré spojení autobusem z Ostravice, Ostravy a Rožnova pod Radhoštěm. Nejblíže prameni je to ze zastávky Bílá-zámeček, kam však všechny spoje nezajíždějí (staví tu všechny autobusy ve směru od Rožnova).

Příjezd osobním autem, parkování

Příjezd buď od Rožnova pod Radhoštěm anebo z opačné strany od Ostravice. Velké parkoviště se nachází v Bílé naproti skiareálu, zaparkovat lze rovněž při vyústění doliny Velká Smradlava u loveckého zámečku. K prameni vede od zámečku lesní asfaltová cesta sjízdná osobním automobilem, platí tu však zákaz vjezdu.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Nejvhodnější parkování pro autobus je v centru Bílé. U loveckého zámečku parkování autobusu ztížené.

Přístup pěšky

Kolem pramene vede zelená turistická značka, která spojuje Bílou se sedlem Beskyd na česko-slovenské hranici poblíž turistické Masarykovy chaty. Z Bílé vede značka nejdříve kolem silnice ve směru na Rožnov údolím Bílé Ostravice, po 1 km odbočuje u loveckého zámečku vlevo na asfaltovou lesní cestu do údolí Velké Smradlavy. Celková vzdálenost z Bílé činí 3 km. Jedná se o nenáročnou vycházku.

Příjezd na kole, parkování kol

Příjezd na kole stejný jako pěší přístup, resp. příjezd autem.

Poznámky pro vozíčkáře

Trasa z Bílé je v celé délce až k prameni vhodná pro vozíčkáře.

Rady a tipy

Výlet k prameni Smradlava doporučujeme spojit s návštěvou pralesa Salajka, horského sedla Bumbálka, Masarykovy turistické chaty a Maxovy vodní nádrže. Jedná se o pěší okruh po značkách všech barev v délce cca 18 km.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu