Vývěry Říčky

Ze skály vytéká voda po průchodu složitou cestou v krasovém podzemí.


Říčka je nejvýznamnější vodní tok jižní části Moravského krasu. Pod osadou Hádek teče vápencovým územím v krasovém podzemí. Hydrologické poměry zde, na soutoku Říčky, Hostěnického potoka a Ochozského potoka, jsou velmi složité a vysvětlujeme je např. u hesla Ochozská jeskyně.

Jisté je, že po průtoku podzemními, z velké části neznámými prostorami, se vody Říčky objevují na povrchu asi 500 m vzdušnou čarou pod jeskyní Pekárna. (tj. západně od ní). Vývěry jsou dva, jsou oba puklinovitého charakteru, nedaleko (asi 150 m) od sebe.

Pouze za velmi vysoké vody teče Říčka kromě podzemní cesty také povrchovým korytem, ale vývěry jsou samozřejmě "v nepřetržitém provozu".
Umístění

GPS souřadnice

49°14'34.141" N 16°44'17.501" E

Adresa

Ochoz u Brna 664 02

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ochoz u Brna
Nadmořská výška
305 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Přírodní rezervace Údolí Říčky

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno-Židenice, kde zastavují osobní vlaky nebo Brno hlavní nádraží, kde zastavují i rychlíky. Odtud se dále dopravte tramvajemi a autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Brna-Židenic, nádraží nebo z Brna-Staré Osady (konečná tramvají) jeďte autobusem č. 201 nebo 202 jednu zastávku před obec Ochoz. Zastávka se jmenuje Ochoz u Brna, Říčky, rozc. Linka 201 má vysokou frekvenci spojů, o víkendech autobusy jezdí v intervalu jedné hodiny.

Příjezd osobním autem, parkování

Poblíž zastávky autobusu Ochoz u Brna, Říčky, rozc. parkování nedoporučujeme, je tam málo místa. Nejbližší přístup od auta k vývěrům Říčky je z parkoviště na dolním konci obce Hostěnice.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Na parkoviště na dolním konci obce Hostěnice se vejde i autobus.

Přístup pěšky

Z autobusové zastávky Ochoz u Brna, Říčky, rozc. jděte po asfaltce po žluté značce do údolí Říčky, kde se u Kaprálova mlýna dáte proti proudu. Cesta je stále značena žlutě. Vývěry nemůžete minout. Celkem asi 1,5 km.

Z Hádku jděte údolím Říčky směrem dolů asi 2 km po zelené značce k jeskyni Pekárna a pak ještě asi 500 m dolů údolím. Celkem asi 2,5 km.

Z autobusové zastávky Hostěnice, obecní úřad jděte po žluté značce ve směru dolů okolo Hostěnického propadání, pak Kamenným žlíbkem, až sejdete na dno údolí k jeskyni Pekárna. Pak pokračujte vlevo. Celkem asi 2 km.
     

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklisté jezdí k vývěrům Říčky obvykle údolím Říčky z Brna-Líšně od konečné autobusu č. 55 Mariánské údolí, což je 8 km jízdy nebo shora od Hádku, což je 2,5 km jízdy. V celém Mariánském údolí doporučujeme horská kola, protože převažují terénní úseky. Také apelujeme na cyklisty, aby byli při jízdě ohleduplní k pěším, protože v celém údolí je značná frekvence turistů s koly i bez nich. Přístupové cesty od Ochozu i od Hostěnic jsou také sjízdné na horských kolech, i když jízda od Hostěnic už není zrovna pro začátečníky. Kola či hlídejte nechte na rozcestí pod jeskyní, nahoru jděte pěšky.

Poznámky pro vozíčkáře

Tato část údolí Říčky není pro vozíčkáře dostupná.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu