Arboretum Křtiny

Cenná sbírka dřevin s ukázkami různých rostlinných společenstev v lese a na lukách v těsné blízkosti Moravského krasu

Kontaktní informace

+420 516 428 811, +420 516 439 101, Ředitelství Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny
Oficiální stránky
slp@slpkrtiny.cz

Arboretum založil r. 1928 tehdejší profesor Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně August Bayer mezi městysi Křtiny a Jedovnice v Lučním údolí, které je protékáno nepatrným potůčkem. Dnes má arboretum rozlohu 23 ha, zabírá louky v údolí, malý rybník a přilehlý lesní mírný svah na pravém břehu potoka. V arboretu se návštěvníci mohou seznámit s několika biotopy, pochopitelně zejména s biotopy lesními.

Na "lesním" svahu lze spatřit velkou spoustu dřevin domácích i exotických. Děti zde budou uchváceny nádhernými liánami. Zaujme je také 25 sochařských děl, z nichž některé napodobují např. smrkové šišky. I přes veškerou snahu se návštěvníkům pravděpodobně nepodaří objevit všechny sochy. Další biotopy návštěvníci najdou ještě na lesním svahu, např. studánku a její okolí, za dalšími se vydají na louky.

Zde kromě samotných luk určitě nezapomeňte vkročit na haťový chodník nad malým rašeliništěm, na podzim můžete na loukách a v sousedícím březovém hájku obdivovat koberce ocúnů. Zde také rostou vrby, chlouba arboreta, ve 200 druzích. Mimochodem, arboretum eviduje okolo 1000 (!) taxonů dřevin.

Rybníček návštěvníci obcházejí po pravém břehu, kde je také vyhlídka. Není tím myšlena rozhledna či terasa, jedná se jen o přírodní břeh. Pokud bude chtít návštěvník přijít se skupinou a něco svým svěřencům vyložit, výhodně k tomu použije přírodní amfiteátr poblíž hlavního vchodu. Zde se také nachází stánek sloužící jako pokladna a prodejna skromného množství propagačních materiálů.

Do arboreta přijďte oblečeni a obuti jako na turistický výlet, některé stezky na prohlídkovém okruhu jsou víceméně "přírodní". Kdo si chce vycházku arboretem opravdu vychutnat, počítá s časem okolo 60 minut, i když proběhnout okruh se dá i podstatně rychleji. Ale doporučujeme pomalou chůzi a vyhledávání zajímavých dřevin či jejich skupin.

R. 2004 byl areál nově oplocen, tvar oplocení a použitý materiál navrhl Ivar Otruba, krajinný architekt.

Od r.. 2023 je možno k arboretu přijít po nově značené stezce ve směru od Křtin. Podél trasy lesníci nechali vykácet původní les a na pasekách vysadily stromečky typické pro Česko. Stezka byla otevřena až po 15 letech, kdy už stromky byly vzrostlé a poskytly tak návštěvníkům hezký studijní materiál. 

Otevřeno bývá jen od června do září a jen o sobotách od 10 do 17 hod. (r. 2013). Základní vstupné činí 30 Kč.


Umístění

GPS souřadnice

49°19'7.201"N, 16°44'39.570"E (vchod)

Adresa

Křtiny 679 05

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Křtiny
Nadmořská výška
450 m.n.m.
Základní číselné údaje
Arboretum založeno r. 1928. Rozloha 23 ha. Evidováno 1000 taxonů, z toho přes 200 druhů kultivarů a kříženců vrb.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Adamov, odkud lze k arboretu přicestovat autobusem či jít pěšky. Z Adamova zastávky po modré značce přes jeskyni Býčí skálu do Křtin a odtud po žluté je to k arboretu 14 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

K arboretu jezdí autobus č. 201 na trase Brno-Židenice, nádraží - Brno-Stará Osada - Křtiny - Jedovnice. Zastávka se jmenuje Křtiny, hájovna Na Lukách.

Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auta mohou parkovat na prostorném parkovišti před arboretem.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobusy mohou parkovat na prostorném parkovišti před arboretem.

Přístup pěšky

Arboretum leží na žluté turistické značce mezi Jedovnicemi a Křtiny, 2,5 km od hráze rybníka Olšovec. Pěšky se k arboretu pochopitelně dostanete i po silnici Jedovnice - Křtiny, ale nedoporučujeme to. Na silnici je docela hustý provoz, krajnice jsou tu úzké a procházka lesem po žluté značce je hezčí.

Příjezd na kole, parkování kol

Okolo arboreta vede cyklotrasa 5077 Adamov - Jedovnice, která má výškově značně členitý průběh. Cyklisté kola nechávají u hlavního vchodu.

Poznámky pro vozíčkáře

Arboretum je pro vozíčkáře jen částečně "sjízdné". Na lesní úseky se vozíčkář ani s doprovodem nedostane. Přesto vozíčkářům s doprovodem návštěvu doporučujeme.

Rady a tipy

Doporučujeme sledovat, kdy se v arboretu konají Dny otevřených dveří. Tehdy se pedagogové Mendelovy univerzity obvykle ujmou role průvodců.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu