Vysoká

Vrchol v Novohradských horách. Chcete-li zažít pěknou túru mezi žulovými skalami, pak nechť vaše kroky zamíří sem.


Vysoká s nadmořskou výškou 1034 m je třetí nejvyšší horou české části Novohradských hor (po Kamenci 1072 m a Myslivně 1040 m). Její vrchol se vypíná v sousedství dalších dvou podobných hor - Kraví hory a Kuní hory, od nichž je Vysoká oddělena sedlem. Jím prochází silnice Dobrá Voda - Staré Hutě. Všechny tři jmenované vrcholy tvoří značné převýšení asi 300 m nad Českobudějovickou pánví, od níž jsou odděleny zlomovým svahem. Na Vysoké, stejně jako na sousedních vrcholech, je hlavní  horninou geologického podloží žula. A do třetice - stejně jako na Kuní i Kraví hoře - Vysoká je exfoliační klenbou, kdy bylo z povrchu mohutného žulového tělesa vnějšími geologickými silami odneseno nadloží a vlivem odlehčení se jednotlivé až 1 m mocné "slupky" žuly začaly odlehčovat a "odlupovat"  a klouzat po svahu k jeho úpatí.

Vrcholová část Vysoké je tvořena plošinou protaženou ve směru SV - JZ asi 500 m dlouhou, zarovnanou mrazovými procesy (kryoplanační plošina), nad níž vystupují dvě skupiny 5 až 15 m vysokých skal. Těm se říká tory.  Nižší vrchol (1001 m.n.m.), který se situován nad zlomovým svahem severovýchodně od hlavního vrcholu, je poset skalami a kamennými moři ještě více než vrchol hlavní. Tory tu mají relativní výšku až 60 metrů a patří k největším pozoruhodnostem Vysoké.

Na svazích hory, která je porostlá většinou smrkovým  lesem, pramení několik potoků, mezi nimi i Stropnice. Ta však má svůj počátek na území Rakouska.

Kromě smrku je tu rozšířenou dřevinou buk, který je vůdčí dřevinou v chráněném území Hojná Voda (prales).

Na vrchol i na zajímavé, příkré severovýchodní úbočí se skalami, se lze dostat po místní červené značce, jejíž počátek a konec je na parkovišti v Hojné Vodě. 

Podle:

http://lokality.geology.cz/3255, 17. 1. 2016


Umístění

GPS souřadnice

48°42'53.345"N, 14°44'18.415"E (odhad)

Adresa

Hojná Voda, Staré Hutě
Horní Stropnice 374 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Hojná Voda, Staré Hutě u Horní Stropnice
Nadmořská výška
1034 m.n.m. (vrchol), 805 m.n.m. (obvyklý začátek túry v horní části Hojné Vody)
Základní číselné údaje
Skály na úbočí Vysoké mají výšku okolo 15 m, na vrcholu do 5 m. Nejvyšší skála na nižším vrcholu má relativní převýšení 60 m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Nové Hrady (trať České Budějovice - České Velenice. Od nejbližší vsi Hojná Voda je ale značně vzdálena a ani přímý autobus mezi žst Nové Hrady a Hojnou Vodou nejezdí. Vlakem dopravu tedy nedoporučujeme.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusů jezdí do Hojné Vody velmi málo, o víkendech skoro žádný. V jízdních řádech uvedené sporadické spoje jezdí z Českých Budějovic (jeden spoj vozí v letní sezoně i kola) nebo z Trhových Svin.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto doporučujeme zanechat v horní části Hojné Vody na parkovišti u obrovského zvonu (výhled do okolí). Pokud by tu nebylo místo, jeďte až nad vesnici, kde je u lesa větší parkoviště.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Platí totéž, co pro osobní auta.

Přístup pěšky

Z parkoviště u obrovského zvonu jděte podle místní červené značky. Na vrchol je to necelé 3 km, střední část stoupání je poměrně prudká. Značka tvoří okruh.

Příjezd na kole, parkování kol

Jízdu na vrchol Vysoké nedoporučujeme. Okolo hory ale vede velmi pěkná asfaltová silnice, která přímo vybízí pro cyklistický výlet. Částečně po ní vede i místní červená značka a také cyklotrasa 1262. Pokud by někdo opravdu chtěl Vysokou zdolat na kole, pak nejlepší příjezd do vrcholových partií je od jihu od hraničního přechodu.

Poznámky pro vozíčkáře

Radami pro cyklisty (příjezd na Vysokou od jihu) se může řídit i vozíčkář, ale musí si s sebou vzít zdatný doprovod a počítat se značnou délkou túry a s možnými nástrahami počasí.

Rady a tipy

Doporučujeme zdolání Vysoké spojit s návštěvou pralesa Hojná Voda.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu