Dub svatebčanů v Terezině údolí

Mohutný strom na okraji louky můžete obdivovat na naučné stezce u Nových Hradů


Dub svatebčanů (dub letní - Quercus robur) v Terezině údolí u Nových Hradů je jedním z nejkrásnějších a nejmohutnějších stromů jižních Čech. Roste na hranici lesa a rozsáhlé louky asi 220 m od Tereziných lázniček, historického místa, které je dnes penzionem a restaurací. Pod dubem se nechávají oddávat novomanželé, pojmenování se ale začalo prosazovat až v poměrně nedávné době. 

Strom je 25 m vysoký, obvod jeho kmene je 672 cm. V různých pramenech se ale udávají i jiné rozměry, ba dokonce je v nich zmatek. Památným byl vyhlášen r. 1989. Databáze památných stromů Dub svatebčanů ani neuvádí - stav r. 2020. 

Dub je v poměrně dobrém zdravotním stavu, jen ve spodní části koruny má pahýly po odumřelých větvích. Pod  vynikající vitalitou stromu je nepochybně podepsána jeho poloha v údolí, které je chráněno před větry, a také péče ochránců přírody, kteří strom ošetřují a prořezávají na něm uschlé větve. 

Od dubu je krásný pohled na louku, která začíná u říčky Stropnice a vybíhá širokým jazykem k jihu. Ještě hezčí podívanou ale můžete zažít, pokud se vydáte na samou jižní "špičku" tohoto jazyka. Jednak přehlédnete velký kus louky a kousek odtud v lese roste na křižovatce cest mohutný smrk. Ten památným vyhlášen není. 

Významným byl smrk severně od Dubu svatebčanů. Spadl r. 2002 a u trasy naučné stezky můžeme zahlédnout jen jeho zbytky. Byl vysoký 46,5 m. 

Podle: 

https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/pstromy/index.php?SHOW_ONE=1&ID=10063, 9. 10. 2020


Umístění

GPS souřadnice

48°46'47.234"N, 14°45'26.441"E

Adresa

Údolí
Nové Hrady 374 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Údolí u Nových Hradů
Nadmořská výška
513 m.n.m.
Základní číselné údaje
Dub svatebčanů je 25 m vysoký, obvod jeho kmene je 672 cm. Památným stromem byl vyhlášen r. 1989.
Kategorie chráněného území
Národní přírodní památka Terčino údolí

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Nové Hrady (trať České Budějovice - České Velenice).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Vzhledem k tomu, že Terezino údolí leží mezi Novými Hrady a Horní Stropnicí, což jsou na zdejší poměry docela lidnatá sídla, jezdí sem v pracovní dny i o víkendu dost autobusů, některé i od vlaků ze železniční stanice Nové Hrady. Některé spoje sem jezdícího autobusu z Českých Budějovic nabízejí přepravu jízdních kol. Přímo u vchodu do Terezina údolí ale zastávka není, spojení hledejte do zastávky Nové Hrady, Údolí nebo Světví

Příjezd osobním autem, parkování

Placené parkoviště je na dvou místech při vchodu do Terezina údolí. Jedno se nachází u vstupní brány a jedno poblíž středu zástavby osady Údolí. Auto můžete také nechat u tvrze Cuknštejn. Zde je ale málo místa. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Placené parkoviště je u středu zástavby osady Údolí. K Cuknštejnu po úzké silnici nejezděte. 

Přístup pěšky

Terezino údolí si můžete projít po naučné stezce nebo sem můžete přijít po červené značce na trase Horní Stropnice - Nové Hrady. Obě značené stezky vedou okolo Dubu svatebčanů. 

Příjezd na kole, parkování kol

Stezky v Terezině údolí jsou většinou sjízdné pro horská kola. Platí to i pro pěšinu u Dubu svatebčanů. 

Poznámky pro vozíčkáře

Louka u Dubu svatebčanů není dostupná pro vozíčkáře ze žádného přístupového směru. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu