Lolkova studánka

Na palouku pod Resslovou hájenkou vzpomeneme na malíře, který stojí za vznikem Lišky Bystroušky.


Upravená studánka se nachází pod Resslovou hájenkou na horním konci Těsnohlídkova údolí. Na průčelí studánky je zobrazen malíř Stanislav Lolek s liškou v náručí. Studánka byla vybudována r. 1966 Emanuelem Koupým z podnětu J. Truhláře. Obraz v betonu vytvořil podle malířova protrétu od Josefa J. Loukoty. Na studánce lze přečíst nápis: INSPIRÁTOR LIŠKY BYSTROUŠKY STANISLAV LOLEK, 1873 - 1936.

Stanislav Lolek (1873-1936), byl krajinářem, současně byl myslivcem a rád maloval lesní zvěř. Jeho obrazy se staly inspirací pro spisovatele Rudolfa Těsnohlídka k napsání knihy Liška Bystrouška.

Podle:

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 107


Umístění

GPS souřadnice

49°14'14.611"N , 16°41'46.051"E

Adresa

Kanice 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kanice
Nadmořská výška
307 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka Bílovice nad Svitavou je vzdálena 2,7 km. Od bílovické sokolovny viz přístup pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Můžete zvolit buď příjezd do Bílovic nad Svitavou (zastávka se přesně jmenuje Bílovice nad Svitavou, železniční stanice) linkami autobusů č. 75 nebo 210 (odtud pak pěšky 2,7 km) nebo přijedete na Velkou Klajdovku (zastávka u restaurace) linkami 201 či 202, odtud pak pěšky 3 km.

Na stejně pojmenovanou zastávku Velká Klajdovka situovanou v sídlišti 200 m jižně od restaurace jezdí autobusy č. 45, 78, 82.

Příjezd osobním autem, parkování

Osobním autem doporučujeme přijet do Bílovic nad Svitavou a zaparkovat u sokolovny (nemusí tu ale být vždy volné místo) anebo přijet na parkoviště Velká Klajdovka.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdovému autobusu doporučujeme parkování v Bílovicích nad Svitavou. Pozor! Vysoké typy busů neprojedou pod železničním podjezdem v Bílovicích (v. 3,8 m) a ani nemohou přijet od Adamova, kde jsou podobné podjezdy. Jediný příjezd je možný od Ochozu přes Kanice.

Přístup pěšky

Z Bílovic nad Svitavou od sokolovny je to sem po zelené značce 2,2 km (do kopce).

Z Brna-Obřan od konečné zastávky tramvaje č. 4 jděte po červené údolím Svitavy, pak odbočte do kopce Těsnohlídkovým údolím, celkem 4,8 km.

Z Velké Klajdovky jděte po zelené značce nejprve po cyklostezce a pak vlevo dolů po lesní asfaltce a nakonec lesní pěšinou, celkem 3 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Lolkova studánka leží při cyklistické trase č. 5005 (Brněnské kolečko), která je vyznačena terénním značením (v tomto případě bílým). Okolí skýtá nepřeberné možnosti pro cyklistické vyjížďky, dole v údolí Svitavy vede mezinárodní trasa č. 5 s vyhledávaným asfaltovým úsekem Brno-Obřany - Bílovice nad Svitavou, nahoře nad studánkou podél silnice vede bezpečná šotolinová cyklostezka z Brna do Ochozu.

Jedinou "nevýhodou" okolí studánky je, že se zde často musí šlapat do kopců, konkrétně kopec od bílovické sokolovny k Resslově hájence nad studánkou, ač je dlouhý "jen" 2,2 km, dá zabrat, stejně jako jeho pokračování k rozcestí Kopaniny dlouhé 1,5 km.

Těsnohlídkovo údolí vedoucí od studánky dolů k řece Svitavě k jízdě nedoporučujeme, jeho dolní část je na hranici sjízdnosti, zvláště za mokra.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se k návštěvě Lolkovy studánky dostane po silnici, která je sjízdná v celém úseku od bílovické sokolovny po rozcestí Kopaniny. Cesta má ale příkré sklony, nutný je fyzicky silný doprovod nebo motorový pohon.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu