Dub letní v Suchomastech

Pěkný exemplář nedaleko pomníku spisovatele Františka Cajthamla-Liberté


Dub letní v Suchomastech je ukázkovým příkladem nádherného, životaschopného stromu, který je znám v širokém okolí. Roste na okraji listnatého lesa místními zvaného Maruška, o němž se traduje, že byl součástí zámeckého parku, čemuž odpovídá i charakter lesních pěšin v Marušce, které mají místy skutečně parkový charakter.

Nad pomníkem suchomastského rodáka Františka Cajthamla-Liberté a nad serpentinami zámeckých pěšin právě naleznete dub, který by mohl být jedním ze symbolů obce Suchomasty.

V Marušce můžete najít v přibližně stejné nadmořské výšce ve stráni nad zámkem a nad rybníkem Musílek (v mapách nesprávně uváděn jako Nosílek) ještě jeden dub, poněkud menší, avšak také mohutný, místními zvaný jako Druhý dub.


Umístění

GPS souřadnice

49°53'38.677"N, 14°3'37.137"E

Adresa

Suchomasty 267 22

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Suchomasty
Nadmořská výška
380 m.n.m.
Základní číselné údaje
Výška stromu je 16 metrů. Obvod kmene je 422 cm. Památným byl vyhlášen 1. 1. 1987.
Kategorie chráněného území
Památný strom Chráněná krajinná oblast Český kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí, kam obvykle jezdí turisté, pokud se chtějí dostat do Suchomast, je Beroun. Odtud lze pokračovat pěšky 8 km po silnici okolo Koněpruských jeskyň nebo autobusem.

Poněkud blíž (6 km pěšky po silnici) je to ze železniční zastávky Všeradice (na místní trati Zadní Třebaň - Lochovice), kde však je nutno počítat s jedním přestupem v Zadní Třebáni, jedete.li z Prahy nebo dokonce se dvěma přestupy (ve Zdicích a Lochovicích), jedete-li ze západu Čech.

Někdy turisté do Suchomast chodí ze železniční zastávky Králův Dvůr (7 km většinou po silnici, mezi Havlíčkovým mlýnem a kostelem sv. Jiří u Tmaně neznačená zkratka lesem).

A konečně lze využít železniční stanici Zdice (odtud pěšky po silnici přes Chodouň a Málkov 7,5 km).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do obce Suchomasty je autobusové spojení v pracovní dny celkem slušné, avšak o víkendech sem jedou autobusy jen zřídka.


Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auto zaparkujte v Suchomastech u obecního úřadu.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat u obecního úřadu a pak je vhodné návštěvu dubu, pomníku a rodného domu F. Liberté spojit s návštěvou národní přírodní památky Klonk.

Přístup pěšky

Od suchomastského obecního úřadu se vydejte k rodnému domu Františka Cajthamla-Liberté ve stráni nad rybníkem a pak ke spisovatelově pomníku. Odtud stoupejte pěšinkami v serpentinách a držte se okraje lesa. Od pomníku je to cca 100 metrů.

Příjezd na kole, parkování kol

Přístupová cesta popsaná pro pěší je sjízdná i pro horská kola, i když poslední metry od pomníku k dubu budete asi muset kolo tlačit.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se k dubu letnímu v Suchomastech dostane jen s velkými potížemi a s fyzicky silným doprovodem, který ho vytlačí nejprve od obecního úřadu k pomníku F.C. Liberté a odtud dolní cestou serpentinami k dubu. Nad pomníkem jsou také cestičky vedoucí k dubu, ty ovšem s vozíkem nejsou sjízdné.

Rady a tipy

V Suchomastech si nenechte ujít další zajímavosti, např. Klonk, geologický stratotyp a geologický pomník, rodný dům spisovatele Františka Cajthamla-Liberté, jeho pomník, zámek, pivovar, naleziště konikleců a rozhled z místa zvaného Višňovka. Anebo můžete jen tak sedět u Mlýnského rybníku.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu