CZ - Kraj Jihomoravský a Kraj Vysočina - okres Brno-venkov a Třebíč: Údolí řeky Chvojnice a levý břeh Oslavy pod Náměští


Popis

Mimořádně nádherná trasa dvěma údolími na okraji Vysočiny. Krásné skály a výhledy na řeky, dvě hradní zříceniny. Většinou lesní terény s překvapivě malým vlivem civilizace. Středně obtížné. Jen místy namáhavější výstupy a sestupy. Většinou lesní pěšiny nebo cesty. Některé přechody přes skalky, zvláště severně od zříceniny hradu Lamberk, jsou jištěny umělými pomůckami. Na cestě nejsou možnosti občerstvení. Za deště, při ledovce nebo ve sněhu jsou některé úseky obtížně průchodné, při vysokém stavu vody nelze projít podél řeky Oslavy severně od zříceniny hradu Lamberk. Některé lávky přes říčku Chvojnici mohou být poškozené nebo zničené. Pokud by se vám cesta zdála příliš dlouhá, je možno ji zkrátit a vrátit se domů autobusem ze Senorad. 

0,0 Kralice nad Oslavou, žst.: sem můžete přijet autem i vlakem. Památník Kralické tiskárny je v severní části obce, naše trasa okolo něj nevede. 

Jděte po místních ulicích po modré značce v obci dvakrát vpravo a pak pod železniční tratí. Dále polní asfaltkou k lesu a k říčce Chvojnici.

1,4 Olšinský mlýn  

Pokračujte po modré značce podél říčky. Následuje dlouhá cesta přírodním údolím. 

5,0 Sudický potok: soutok Chvojnice a Sudického potoka. Vpravo do stráně vede velmi slabě znatelná lesní cesta, kterou byste se dostali do Kuroslep. 

Jděte pěšinkou stále po modré značce. Značka vede nejdříve podél Chvojnice, posléze stoupá nad ni. 

6,4 Výběžek Kozích hřbetů: vyhlídky, krásné skalky.  

Sestupte opět k toku říčky a pokračujte stále po modré značce. 

9,1 Lípa u Chvojnice: krásné místo v sevřeném údolí. 

Dojděte po modré značce k soutoku řek Oslavy a Chvojnice. 

9,7 Soutok Oslavy a Chvojnice: velmi romantická krajina se Senoradským mlýnem. 

Zde je možno výlet zkrátit a jít přes lávku a pak na jih po žluté značce do Senorad na autobus (2 km). Pokud ale máte auto v Kralicích, pak se ze Senorad do Kralic nedostanete.

Hlavní směr výletu vede po červené značce po levém břehu Oslavy proti proudu do Náměště. Následuje prudký výstup ke zřícenině hradu Kraví hora.

10,4 Zřícenina hradu Kraví Hora: mimořádně půvabný výhled do údolí Oslavy.

Stále po červené, nejdříve pěšinou, pak lesní cestou k zahradnictví Zen a doleva po lesní asfaltce dolů k řece. 

13,5 Skřipina, levý břeh: mlýn a autobusová zastávka s názvem Kuroslepy, mlýn. Provoz busů jen v pracovní dny v turisticky neatraktivních časech. Možno přejít na zelenou značku na pravém břehu. 

Po krátkém úseku po silnici odbočíme na lesní cestu a jdeme dlouhou trasu mezi chatami. 

14,1 Pomník britským letcům: zde havaroval r. 2004 britský vojenský vrtulník se šesti osobami. Všichni vojáci zahynuli. Pilot přehlédl vedení vysokého napětí a narazil se strojem do vodičů. Zřítil se do prostoru mezi cestou a řekou. 

Pokračujte po břehu řeky mezi chatami po červené značce. 

16,4 Pod Vlčím kopcem: lávka přes řeku Oslavu. Křižovatka s modrou značkou. Na protějším břehu vysoko ve stráni je zámek Vlčí kopec

Pokračujte po souběhu červené a modré značky. 

17,0 Pod Pastýřkou: křižovatka s modrou značkou. Tady lze naposledy výlet zkrátit. Po modré značce je to přes Březník na nádraží do Kralic 5,5 km. 

Nyní půjdete úzkou stezkou po červené značce v levobřežní stráni jednou z nejhezčích krajin v Česku. 

17,8 Lamberk, rozc.: na zříceninu jděte výstupem po značené odbočce. Fenomenální výhled nad zaklesnutým meandrem. 

Následuje dlouhý romantický úsek s několika trampskými osadami, s mnoha přírodními překážkami zpestřený technickými pomůckami při překonávání skalek. Za vyššího stavu vody neprůchodné. 

21,8 U Vlasáka: tábor. 

Stále po červené značce většinou lesními a polními cestami dojdete do Náměště nad Oslavou. Pokud nechcete dojít do Náměšti a máte auto v Kralicích, pak u Velkopolského dvora můžete sejít z červené značky a vrátit se do Kralic polními cestami, které jsou značeny jako cyklotrasa 5182.

25,1 Náměšť nad Oslavou, most přes Oslavu

Stále po červené značce dojdete k železniční stanici. Naše trasa nevede přes barokní most ani okolo zámku

26,0 Náměšť nad Oslavou, žst: nádraží leží na stejné trati jako Kralice nad Oslavou. Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno: